Hlavní obsah
Účastníci sobotního protestu v Budapešti Foto: Blikk.hu

Maďaři opět vyšli do ulic, žádali demokracii a svobodu slova

Desetitisíce Maďarů žádaly v sobotu v ulicích Budapešti demokracii a svobodu slova. „Viktátor“, „Orbáne zmiz“ a „Zastavme Orbána“ byla nejčastější hesla, která provolávali účastníci protivládního protestu.

Účastníci sobotního protestu v Budapešti Foto: Blikk.hu
Maďaři opět vyšli do ulic, žádali demokracii a svobodu slova

Protestující se v podvečer sešli před budovou parlamentu na Kossuthově náměstí prošli centrem města až k Alžbětinu mostu. „Vadí nám, že vládní strana FIDESZ omezuje svobodná média. Přitom za státní peníze vybudovala mediální síť, kterou využívá k vládní propagandě,“ řekl serveru index.hu jeden z účastníků protestu. „Přišla jsem hlavně proto, aby si Orbán nemyslel, že po volbách už může vše,“ citoval se server 444.hu mladou studentku.

Jeden z organizátorů protestu Balázs Gulyás zdůraznil, že Maďarsko má hodně problémů, ale nový parlament má začít své jednání zákonem nazvaným Stop Soros, který je namířený proti mimovládním organizacím.

Protestovalo se až do pozdních večerních hodin.

Foto: Blikk.hu

„Toho, kdo přemýšlí a mluví, považuje vládní moc za nebezpečného. Ještě jsme tady, ale nevíme, dokdy,“ upozornila Veronika Mórová z nevládní organizace podporující maďarské pedagogy. Ke shromáždění promluvil také novinář s nedávno zrušeného deníku Magyar Nemzet György Unyatyinszky a starosta města Hódmezővásárhelyi Péter Márki-Zay, který před časem dokázal porazit kandidáta strany FIDESZ. „Vy jste nová opozice. Žádná z politických stran nemá 100 tisíc členů,“ řekl Márki-Zay ve svém projevu na adresu účastníků protestu.

Protest se konal dva týdny po parlamentních volbách v Maďarsku, v nichž přesvědčivě zvítězila strana FIDESZ premiéra Viktora Orbána získala dvoutřetinovou většinu 133 křesel ve 199členném parlamentu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků