Hlavní obsah
Emmanuel Macron Foto: Stoyan Nenov, Reuters

Macron utrácí tisíce za služby vizážisty

V přepočtu téměř 680 tisíc korun utratil za první tři měsíce ve funkci francouzský prezident Emmanuel Macron za služby vizážisty. Informaci deníku Le Point v pátek potvrdil Elysejský palác. Částka se stala terčem kritiky francouzských uživatelů sociálních sítí, napsala agentura AP.

Emmanuel Macron Foto: Stoyan Nenov, Reuters
Macron utrácí tisíce za služby vizážisty

„Zvolit si mladého (prezidenta) stálo za to," ironicky poznamenala podle agentury AFP jedna z uživatelek Twitteru v narážce na skutečnost, že Macron je v 39 letech nejmladší francouzskou hlavou státu.

Jiní zase považují takové výdaje za neslušnou rozmařilost v době, kdy "Francouzi jsou vyzýváni, aby si utáhli opasky" - což je zase narážka na snížení státních příspěvků na bydlení. "Zatímco Francie tvrdě maká, Macron si nechal na tvář vyplácat 23 minimálních mezd," kritizoval prezidenta Florian Philippot, "dvojka" v krajně pravicové Národní frontě.

V částce 26 tisíc eur jsou podle Elysejského paláce zahrnuty mimo jiné služby maskéra, který prezidenta doprovází na rozhovory do televizí a na zahraniční cesty. Snažíme se najít levnější alternativu, uvedl v prohlášení prezidentský úřad. Přislíbil také, že tato položka ve výdajích má být "výrazně snížena".

List Le Point upozornil, že vynaložená částka je nižší než ta, jakou za stejným účelem vynakládal Macronův předchůdce ve funkci. François Hollande zaměstnával na plný úvazek kadeřníka Oliviera Benhamoua, který dostával měsíční plat téměř 10 tisíc eur (260 tisíc korun). Za pět let prezidentova funkčního období si tak přišel na v přepočtu zhruba 16 miliónů korun. Za služby maskéra utrácel Elysejský palác v Hollandeových dobách 6000 eur měsíčně (asi 157 tisíc Kč).

Zpráva o vysokých nákladech na make-up se objevila v době, kdy Macronovi značně klesá podpora u francouzských voličů. Podle aktuálního průzkumu agentury Elabe věří jen 60 procent lidí, tedy o osm procentních bodů méně než v červenci, že může Macron "opravdu něco změnit". Že je současný šéf Elysejského paláce "schopen zreformovat zemi", věří 54 procent oslovených, tedy o pět procentních bodů méně než před měsícem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků