Hlavní obsah
Francouzský prezident Emmanuel Macron Foto: Christian Hartmann/File Photo, Reuters

Macron má našlápnuto i k ovládnutí parlamentu, socialisté jsou na dně

Nový francouzský prezident Emmanuel Macron má šanci ovládnout i parlament. Jeho strana Republika na pochodu by nyní dostala necelou třetinu všech hlasů, vyplynulo z průzkumu agentury Odoxa pro rozhlasovou stanici France Inter a magazín L’Express. Naopak vítěz minulých voleb, socialistická strana, se propadl na dno. První kolo parlamentních voleb se uskuteční za dva týdny.

Francouzský prezident Emmanuel Macron Foto: Christian Hartmann/File Photo, Reuters
Macron má našlápnuto i k ovládnutí parlamentu, socialisté jsou na dně

Zatímco Macronovu stranu by nyní volilo 29 procent hlasů, konkurenční Národní frontě by dalo hlas 17 procent voličů a republikánům 15 procent. Významně by zabodovala krajní levice Vzpurná Francie Jena-Luka Mélenchona.

Naopak pád na dno prožívají socialisté, kteří ve volbách před pěti lety získali bezmála 30 procent hlasů a stali se vítězi. Nyní jim průzkum přisuzuje pouze pětiprocentní podporu.

Pro Macrona jsou průběžné výsledky dobrou zprávou, bez podpory v Národním shromáždění totiž nemůže prezident prosadit plánované reformy trhu práce a důchodového systému.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků