Hlavní obsah
Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron Foto: Pool, Reuters

Macron a Merkelová chtějí kvůli terorismu reformovat Schengen

Francouzský prezident Emmanuel Macron i německá kancléřka Angela Merkelová se ve světle nedávných teroristických útoků v několika evropských zemích vyslovili pro reformu unijního schengenského prostoru bez hraničních kontrol.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron Foto: Pool, Reuters
Macron a Merkelová chtějí kvůli terorismu reformovat Schengen

Oba lídři se na tom shodli během úterní částečně virtuální schůzky, které se zúčastnili také rakouský premiér Sebastian Kurz, hlavní představitelé Evropské unie a nizozemský premiér Mark Rutte.

"Je nezbytně důležité vědět, kdo do schengenského prostoru přichází a kdo ho opouští," řekla Merkelová. Macron zdůraznil, že vnitřní hranice zóny musejí zůstat otevřené, posílit ale chce její vnější hranice. Poukázal přitom na nedávný teroristický atentát v Nice, kde mladý muž z Tuniska v katolickém kostele zavraždil tři lidi. Na území Evropské unie se dostal přes Itálii.

Šéf nizozemské vlády Rutte přiznal, že si o schengenský prostor dělá starosti. Evropu bez hraničních kontrol jde podle něho udržet jedině tehdy, když budou lépe střežené její vnější hranice. Evropská komise se chystá příští rok v květnu představit svoji strategii pro reformu schengenského systému, uvedla šéfka EK Ursula Von der Leyenová.

Takzvaná schengenská dohoda z roku 1985 vytváří prostor bez kontrol vnitřních hranic, v němž se mohou obyvatelé nyní 26 členských zemí volně pohybovat. Česká republika je součástí schengenského prostoru od prosince 2007.

Kromě Francie zažila teroristický útok v poslední době i Vídeň. Minulý týden tam atentátník zavraždil čtyři lidi. Útočil Rakušan, jehož rodiče pocházejí z albánské menšiny v Severní Makedonii. Jako teroristický se vyšetřuje také říjnový útok na dva turisty v Drážďanech. Dvacetiletý Syřan jednoho z nich zabil, druhého vážně zranil.

Proti nenávisti na internetu

Podle účastníků úterního "minisummitu" je také nutné posílit boj proti nenávisti šířené na internetu. Ještě letos mají skončit jednání mezi členskými státy unie a Evropským parlamentem o rychlém mazání ilegálního nebo škodlivého obsahu z různých internetových platforem. Evropská komise zároveň plánuje začátkem prosince představit legislativní balík, který internetovým platformám ukládá více povinností při postupu proti ilegálnímu obsahu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků