Hlavní obsah
Německý ministr vnitra Horst Seehofer Foto: Hannibal Hanschke, Reuters

Přes Česko dál proudí nelegální migranti, Němci slibují kontroly

Počet migrantů, kteří nelegálně překročili hranice z Česka do Německa, se loni o něco zvýšil. Zatímco v roce 2017 jich bylo 4035, loni to bylo 4295, což představuje nárůst o 6,5 procenta. Vyplývá to z výroční zprávy spolkové policie za rok 2018, kterou ve středu v Berlíně představil ministr vnitra Horst Seehofer. Ten slibuje i kontroly u hranic s ČR.

Německý ministr vnitra Horst Seehofer Foto: Hannibal Hanschke, Reuters
Přes Česko dál proudí nelegální migranti, Němci slibují kontroly

Celkem loni Německo registrovalo 42 478 nelegálních přechodů hranic, zatímco o rok dříve jich bylo ještě 50 154. To odpovídá meziročnímu poklesu o více než 15 procent.

Z Česka spolkové úřady nejvíce lidí zachytily v lednu (474), listopadu (422) a říjnu (400), nejméně naopak v červenci (280) a srpnu (293). Růst počtu migrantů přicházejících do Spolkové republiky Německo z ČR vysvětlil Seehofer změnou migračních tras.

Výrazně větší počet nelegálních přechodů než na české hranici Německo zaznamenalo na hranicích s Rakouskem, a sice 11 464. Právě na rakouské hranice se také primárně soustředí aktivity před rokem založené bavorské pohraniční policie. Na téměř 820 kilometrů dlouhé hranici, na níž bylo předloni registrováno 16 312 nelegálních přechodů, je navíc trojice pevných kontrolních stanovišť. Na hranici s žádným jiným státem je Německo, které je obklopeno státy schengenského prostoru bez kontroly vnitřních hranic, nemá.

Kontroly u česko-německé hranice

Druhá loni co do počtu zachycených migrantů byla právě hranice s Českou republikou. Zřejmě kvůli nárůstu počtu migrantů přicházejících do Německa přes ČR zmiňoval Seehofer možnost provádět u hranic s Českou republikou přechodné kontroly. Nemíní tam však vybudovat pevná kontrolní stanoviště jako u bavorsko-rakouské hranice.

Dokud nebudou dostatečně chráněné vnější hranice Schengenu, chce podle Seehofera provádět spolková republika důslednější kontroly na všech svých hranicích. Jiný postup by považoval za lehkovážný. U českých hranic mají být kontroly inteligentní, namátkové a dočasné, uvedl na dotaz ČTK. Se zřízením stálých kontrolních stanovišť zde nepočítá.

Na hranici se Švýcarskem bylo zachyceno 4062 nelegálních přechodů. Ještě předloni bylo více nelegálních přechodů ze Švýcarska než z Německa. Na francouzské hranici bylo nelegálních přechodů 3736 a na polské 2061. Nejméně - 289 - jich německé úřady zaznamenaly na hranici s Lucemburskem.

Relativně vysoký počet lidí - 10 289 - se loni německé hranice pokusil nelegálně překročit na některém ze zdejších letišť. Předloni jich bylo ještě o něco více - 11 220.

Většina migrantů, které německá policie takto zachytí, nebývá rovnou vrácena do země, z níž přišla. Pokud požádají v Německu o azyl, a neučinili tak již dříve, bývají do spolkové republiky vpuštěni. Do Česka jich loni Německo podle policejní statistiky vrátilo 942.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků