Hlavní obsah
Ceremonie posledního rozloučení s lodníkem, který zahynul poté, co do jeho plavidla Mořská panna narazila výletní loď hotelového typu. Foto: Bernadett Szabo, Reuters

Lodníka z potopené výletní lodě pohřbili do Dunaje

Rodina, přátelé a kolegové se přišli v pátek rozloučit se dvěma maďarskými lodníky, kteří zahynuli koncem května poté, co do jejich plavidla Mořská panna narazila výletní loď hotelového typu Viking Sigyn. Urna s popelem lodníka Jánose P. (53) byla pohřbena do Dunaje, kapitán László L. (58) bude mít civilní pohřeb.

Ceremonie posledního rozloučení s lodníkem, který zahynul poté, co do jeho plavidla Mořská panna narazila výletní loď hotelového typu. Foto: Bernadett Szabo, Reuters
Lodníka z potopené výletní lodě pohřbili do Dunaje

Po budapešťském úseku Dunaje se plavilo ve formaci 15 lodí. Na jedné z doprovodných lodí byli i příbuzní obětí.

„Byl vojákem z povolání, ale pak ho zlákala voda. Svoji práci měl moc rád a řekl mi, že pokud by se mu něco stalo, jeho popel ať je rozptýlen ve vodách Dunaje,“ řekla 81letá matka lodníka Jánose P. serveru borsonline.hu.

Urna s popelem lodníka, který zahynul na konci května při srážce dvou lodí v Budapešti, byla pohřbena do Dunaje.

Foto: Bernadett Szabo, Reuters

Ve chvíli, kdy byla na vodu položena papírová urna, ozval se lodní zvon a tři salvy. „Ozvaly se klaksony lodí ve formaci a odpověděly jim klaksony všech lodí zakotvených na budapešťském úseku Dunaje,“ uvedla televize M1.

Formace lodí na budapešťském úseku Dunaje při pohřbu obětí lodního neštěstí z konce května.

Foto: MTI

Hotelová loď Viking Sigyn narazila 29. května večer do mnohem menší vyhlídkové lodě Mořská panna, která se po nárazu téměř okamžitě potopila. Na palubě bylo celkem 35 lidí - dva členové maďarské posádky a 33 jihokorejských turistů. Podařilo se zachránit jen sedm lidí.

Rozloučení s lodníky, kteří zahynuli po srážce dvou plavidel koncem května na Dunaji.

Foto: MTI

Vyzvednutí havarovaného plavidla komplikovala vysoká hladina Dunaje a silný proud. Vrak se podařilo dostat ze dna Dunaje až po dvou týdnech za pomoci lodního jeřábu o nosnosti 200 tun. Od osudného dne havárie se podařilo až na jednu oběť všechny nalézt. Po posledním mrtvém se stále pátrá.

Urna s popelem lodníka Jánose P. byla pohřbena do Dunaje.

Foto: MTI

Vyšetřování zatím odhalilo řadu chyb, jichž se kapitán Viking Sigyn dopustil. Loď měla především vypnutý alarm, který měl kapitána upozornit na blízkost jiného plavidla.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků