Hlavní obsah
Ceremonie posledního rozloučení s lodníkem, který zahynul poté, co do jeho plavidla Mořská panna narazila výletní loď hotelového typu. Foto: Bernadett Szabo, Reuters

Lodníka z potopené výletní lodě pohřbili do Dunaje

Rodina, přátelé a kolegové se přišli v pátek rozloučit se dvěma maďarskými lodníky, kteří zahynuli koncem května poté, co do jejich plavidla Mořská panna narazila výletní loď hotelového typu Viking Sigyn. Urna s popelem lodníka Jánose P. (53) byla pohřbena do Dunaje, kapitán László L. (58) bude mít civilní pohřeb.

Ceremonie posledního rozloučení s lodníkem, který zahynul poté, co do jeho plavidla Mořská panna narazila výletní loď hotelového typu. Foto: Bernadett Szabo, Reuters
Lodníka z potopené výletní lodě pohřbili do Dunaje

Po budapešťském úseku Dunaje se plavilo ve formaci 15 lodí. Na jedné z doprovodných lodí byli i příbuzní obětí.

„Byl vojákem z povolání, ale pak ho zlákala voda. Svoji práci měl moc rád a řekl mi, že pokud by se mu něco stalo, jeho popel ať je rozptýlen ve vodách Dunaje,“ řekla 81letá matka lodníka Jánose P. serveru borsonline.hu.

Urna s popelem lodníka, který zahynul na konci května při srážce dvou lodí v Budapešti, byla pohřbena do Dunaje.

Foto: Bernadett Szabo, Reuters

Ve chvíli, kdy byla na vodu položena papírová urna, ozval se lodní zvon a tři salvy. „Ozvaly se klaksony lodí ve formaci a odpověděly jim klaksony všech lodí zakotvených na budapešťském úseku Dunaje,“ uvedla televize M1.

Formace lodí na budapešťském úseku Dunaje při pohřbu obětí lodního neštěstí z konce května.

Foto: MTI

Hotelová loď Viking Sigyn narazila 29. května večer do mnohem menší vyhlídkové lodě Mořská panna, která se po nárazu téměř okamžitě potopila. Na palubě bylo celkem 35 lidí - dva členové maďarské posádky a 33 jihokorejských turistů. Podařilo se zachránit jen sedm lidí.

Rozloučení s lodníky, kteří zahynuli po srážce dvou plavidel koncem května na Dunaji.

Foto: MTI

Vyzvednutí havarovaného plavidla komplikovala vysoká hladina Dunaje a silný proud. Vrak se podařilo dostat ze dna Dunaje až po dvou týdnech za pomoci lodního jeřábu o nosnosti 200 tun. Od osudného dne havárie se podařilo až na jednu oběť všechny nalézt. Po posledním mrtvém se stále pátrá.

Urna s popelem lodníka Jánose P. byla pohřbena do Dunaje.

Foto: MTI

Vyšetřování zatím odhalilo řadu chyb, jichž se kapitán Viking Sigyn dopustil. Loď měla především vypnutý alarm, který měl kapitána upozornit na blízkost jiného plavidla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků