Hlavní obsah
Muž s americkou vlajkou vítá armádu na náměstí v Bialystoku. Foto: Alik Keplicz, ČTK/AP

Lidé v Polsku nadšeně vítají americké vojáky

V Bialystoku, Lublinu, Řešově, ale i v dalších východopolských městech, kudy doposud projížděli američtí vojáci, se lidé shromáždili na náměstích, aby armádu nadšeně přivítali. Polskem projíždí konvoj 90 speciálních vozidel, který se vrací z cvičení v pobaltských zemích na základnu v Německu.

Muž s americkou vlajkou vítá armádu na náměstí v Bialystoku. Foto: Alik Keplicz, ČTK/AP
Lidé v Polsku nadšeně vítají americké vojáky

„Na zaplněných náměstích lidé, včetně rodin s dětmi, vítají Američany s nadšením jako spasitele,“ napsal ve středu deník Fakt.

Květy, objetí, focení a děkovné řeči jasně nasvědčují, že Poláci vidí Američany ve svých městech rádi a vůbec by jim nevadilo, kdyby tam měli i trvalé základny. „Polsko usiluje o stálou přítomnost amerických jednotek na svém území,“ uvedl v úterý v TVN24 ministr obrany Tomasz Siemoniak.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Lidé si mohli prohlédnout americkou vojenskou techniku

Foto: Alik Keplicz, ČTK/AP

Zatím budou spojenci v Polsku působit takzvaným rotačním způsobem. „V roce 2015 jich na dobu různých cvičení na polském území přijede asi deset tisíc,“ dodal Siemoniak.

Armáda povolává záložáky

Polské ministerstvo obrany v úterý a ve středu doručilo 554 vojákům v záloze povolávací rozkazy na cvičení. Jejich povinností je se přihlásit v konkrétní vojenské jednotce do čtyř hodin od převzetí rozkazu.

Polský veterán salutuje americkému vojákovi

Foto: Alik Keplicz, ČTK/AP

Cvičení bude trvat od jednoho do deseti dní, záleží na specializaci konkrétního záložáka. Ještě v tomto roce povolají v Polsku dalších 12 tisíc. V příštím roce pak bude ve vojenských jednotkách cvičit 37 tisíc vojáků v záloze.

„Samozřejmě že povolávání vojáků v záloze na cvičení má souvislost s událostmi na východě Ukrajiny. Musíme výrazně zvýšit bezpečnost v naší zemi a ukázat, že jsme připravení,“ uvedl ve středu pro týdeník Wprost Marcin Swieciki, poslanec Sejmu za vládní Občanskou platformu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků