Hlavní obsah
Nora Tschanzová v ochranném obleku na izolovaném oddělení v curyšské univerzitní nemocnici. Foto: Arnd Wiegmann, Reuters

Lékaři ve Švýcarsku apelují na ohrožené covidem, aby se nenechali resuscitovat

Švýcarští lékaři žádají lidi ohrožené komplikovaným průběhem covidu-19, aby jim podepisovali prohlášení, že v případě komplikací nežádají o resuscitaci. Důvodem je velký tlak na švýcarské nemocnice během druhé vlny pandemie koronaviru. Za pátek a oba víkendové dny přibylo 9751 potvrzených případů nákazy.

Nora Tschanzová v ochranném obleku na izolovaném oddělení v curyšské univerzitní nemocnici. Foto: Arnd Wiegmann, Reuters
Lékaři ve Švýcarsku apelují na ohrožené covidem, aby se nenechali resuscitovat

Lékaři se obracejí na lidi, u nichž hrozí těžký průběh covidu-19, jde o všechny osoby starší šedesáti let a lidi se srdečními nemocemi a diabetem. Ti mají podepsat prohlášení, že nežádají o záchranu života v případě zhoršení stavu, uvedl list Daily Mail. Uskupení hájící práva seniorů jako Pro Senectute Schweitz označují výzvu lékařů za neadekvátní.

Problémem je stoupající počet nakažených a s ním i rostoucí počet hospitalizovaných včetně těch na JIP. Švýcarská Společnost pro intenzivní péči varovala, že jednotky intenzivní péče jsou skoro všechny zaplněné. „Certifikovaná lůžka jsou všechna plná. Samozřejmě máme nějaká v rezervě, protože všechny nemocnice byly schopné zvýšit kapacitu, když žádaly více lidí ze svých týmů, aby pracovali na JIP, kde normálně nedělají, ale i tak je situace kritická,“ řekl předseda tohoto sdružení profesor Thierry Fumeaux serveru Euronews.

Ve Švýcarsku přibylo za víkend 9751 potvrzených případů koronaviru. Celkem se v zemi potvrdilo už 300 352 nákaz, přičemž 3788 infikovaných zemřelo. Za víkend stoupl počet obětí o 213. Do nemocnic přijali dalších 410 lidí s covidem-19.

Ve Švýcarsku jsou opatření proti pandemii koronaviru méně přísná než ve Francii, Itálii, Rakousku a Německu. Dbá se na dodržování odstupu, omezení počtu lidí, kteří se setkávají, a nošení roušek ve výtazích a dopravních prostředcích. Snahou je, aby nebyla příliš postižena ekonomika a nezavřela se lyžařská střediska.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků