Hlavní obsah
Ruský prezident Vladimir Putin s čečenským protějškem Ramzanem Kadyrovem (vpravo) Foto: Profimedia.cz

Kromě Putina měli atentátníci v hledáčku i Kadyrova, napsal tisk

S celým boxerským ringem měl prý loni v létě vyletět do povětří čečenský prezident Ramzan Kadyrov. Podle úterní zprávy ukrajinského listu Segodňa to tvrdí banda atentátníků zadržených v únoru v Oděse. Teroristé měli podle dřívějších zpráv hlavně namířeno na ruského premiéra a nyní i čerstvě zvoleného prezidenta Vladimira Putina.

Ruský prezident Vladimir Putin s čečenským protějškem Ramzanem Kadyrovem (vpravo) Foto: Profimedia.cz
Kromě Putina měli atentátníci v hledáčku i Kadyrova, napsal tisk

List napsal, že Kadyrov měl zahynout při boxerském zápase v Oděse. Atentátníci prý chtěli s pomocí dálkově ovládané trhaviny vyhodit do povětří celý ring i s oběma boxery a čečenským prezidentem. Přestože Kadyrov je častým návštěvníkem boxerských utkání a v ringu se s oblibou nechává s vítězem zápasu fotografovat, návštěvu Oděsy loni na poslední chvíli zrušil. Jen to mu podle vyšetřovatelů zachránilo život.

Kadyrova měl zabít člen bandy extremistů Adam Osmajev. Po zhruba měsíčním pátrání byl se svými komplici zatčen počátkem letošního února, když v jistém oděském bytě explodovala trhavina v rukou jiného teroristy Ruslana Madajeva. Skupina se po zatčení přiznala k přípravě atentátů na Putina a Kadyrova.

Informace o chystaném útoku na Putina se dostala na stránky médií v době vrcholících kampaně před ruskými prezidentskými volbami, v nichž premiér nakonec minulou neděli hladce zvítězil. Někteří komentátoři i Putinovi volební soupeři informaci označovali za součást předvolební propagandy.
Ramzan Kadyrov je označován za Putinova velmi blízkého spojence. Přízeň Moskvy si čečenský vůdce vydobyl nemilosrdným postupem proti povstalcům, kterým Putina zbavil těžkého vnitropolitického břemene. Ruští a západní humanitární aktivisté ale Kadyrova označují za krutého diktátora, který potlačuje jakékoli známky odporu za cenu hrubého porušování lidských práv.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků