Hlavní obsah

Kritik Kremlu Kasjanov nemůže kandidovat na prezidenta

Ruská ústřední volební komise v neděli odmítla registrovat kritika kremelské politiky Michaila Kasjanova jako kandidáta pro březnové prezidentské volby. Řada podpisů na jeho podporu je prý neplatných, uvedla komise.

Kritik Kremlu Kasjanov nemůže kandidovat na prezidenta

O prezidentské křeslo se tedy 2. března utkají čtyři kandidáti. Favoritem je současný vicepremiér Dmitrij Medveděv, kterého navrhla nejsilnější politická strana Jednotné Rusko a který má také podporu dosavadního prezidenta Vladimira Putina. Do boje zřejmě vyrazí i kandidáti dvou dalších parlamentních stran, tedy lídr ruských komunistů Gennadij Zjuganov a šéf xenofobní Liberálně-demokratické strany Ruska (LDPR) Vladimir Žirinovskij.

Lidé ze Zjuganovova okolí však v minulých dnech dávali najevo, že komunistický kandidát může ještě z boje odstoupit.

Čtveřici uzavírá lídr neparlamentní Demokratické strany Andrej Bogdanov. Podle Ústřední volební komise byly podpisy, které předložil, v pořádku. Pokud nebyli kandidáti navrženi parlamentními stranami, potřebovali získat právě dva milióny podpisů na svou podporu. Chybných v nich však podle zákona nesmělo být více než pět procent.

Michail Michajlovič Kasjanov

Narodil se 8. prosince 1957 v Solncevo v Moskevské oblasti. Vystudoval Moskevský dopravní institut a Vyšší odbornou ekonomickou školu. Jako ekonom pracoval v řadě státních institucí včetně Plánovacího úřadu SSSR (Gosplan) a Státního výboru hospodářství RSFSR. Z ministerstva hospodářství později přešel do resortu financí. Stal se náměstkem a později ministrem financí (1999 až 2000).

 

Do premiérského úřadu byl zvolen v květnu 2000. Jedním z jeho úspěchů byla dohoda s Londýnským klubem věřitelských bank o restrukturalizaci ruského dluhu v celkové výši 31,8 miliardy dolarů; v rámci dohody byl ruský dluh snížen o 36,5 procenta a splatnost zbylé části prodloužena nad 30 let. V roce 2004 byla jeho vláda odvolána.

 

Svou kandidaturu na prezidenta po odchodu Vladimira Putina z křesla šéfa Kremlu oznámil předseda opozičního Ruského lidovědemokratického svazu (RNDS) v září 2005.

 

Ve stejný rok Kasjanov kritizoval prezidenta Putina kvůli nedostatku demokracie v Rusku a stanul též před soudem kvůli nařčení, že jako premiér zařídil levný prodej dvou luxusních sídel u Moskvy firmám, s nimiž byl úzce propojen. Soud firmám obě vily odebra. Kasjanov, o němž média v minulosti spekulovala, že měl přátelské vztahy s exprezidentem Borisem Jelcinem, označil verdikt za politicky motivovaný.

Kasjanov se proti rozhodnutí volební komise může odvolat k ruskému nejvyššímu soudu, který by v takovém případě měl rozhodnout do pěti dnů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků