Hlavní obsah
Britská panovnice Alžběta II. si připnula na klopu brož, kterou měla její matka Alžběta, známá jako královna matka, na pohřbu svého muže Jiřího VI. Foto: Steve Parsons, ČTK/AP

Královna provokovala Trumpa svými brožemi, soudí v Británii

Britská královna Alžběta II., která si zakládá na své politické nestrannosti, se během návštěvy amerického prezidenta Donalda Trumpa ve Spojeném království možná uchýlila k netradičnímu protestu. Panovnice během pobytu amerického prezidenta ve Velké Británii nosila brože považované za kontroverzní, píše deník Daily Mail.

Britská panovnice Alžběta II. si připnula na klopu brož, kterou měla její matka Alžběta, známá jako královna matka, na pohřbu svého muže Jiřího VI. Foto: Steve Parsons, ČTK/AP
Královna provokovala Trumpa svými brožemi, soudí v Británii

Když Trump přiletěl minulý čtvrtek do Londýna, královna si šaty ozdobila šperkem od jeho předchůdce prezidenta Baracka Obamy a jeho manželky Michelle. Brož ve tvaru zeleného květu zakoupili Obamovi za vlastní peníze jako osobní dárek.

Republikán Trump svého demokratického předchůdce opakovaně kritizuje, proto skutečnost, že si Alžběta II. na šaty připnula osobní dar od Obamy, může být vnímán jako určitý vzkaz novému šéfovi Bílého domu.

Královna Alžběta II. s broží od Obamových. Snímek z května 2011, kdy Barack Obama navštívil Londýn.

Foto: Profimedia.cz

V pátek královna přijala Trumpa na hradě Windsor k odpolednímu čaji. Prezidenta a první dámu Melanii uvítala s broží, kterou měla její matka Alžběta, známá jako královna matka, na pohřbu svého muže Jiřího VI.. Alžběta II. brož ve tvaru palmového listu zdědila v roce 2002, kdy královna matka zemřela. Fakt, že během setkání s Trumpem královna měla na klopě šperk, který její matka měla na pohřbu otce nynější panovnice, podle názorů na Twitteru hovoří za vše.

Britská královna Alžbtěa II. (uprostřed) s belgickým králem Philippem a jeho ženou Mathildou. Alžběta má brož ve tvaru sněhové vločky.

Foto: Pool, Reuters

Ve středu, kdy Trump soukromě pobýval ve Skotsku, kde se připravoval na pondělní summit s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, se Alžběta II. ve Windsoru setkala s belgickým králem Philippem a jeho ženou Mathildou. Na šaty si tentokrát připnula safírovou brož v podobě sněhové vločky.

Tu Alžběta II. dostala v roce 2017 od kanadského lidu u příležitosti jejího safírového jubilea, tedy 65 let panování. Tento šperk by mohl být vnímán kontroverzně vzhledem k tomu, že Trump se dostal s Kanadou a jejím premiérem Justinem Trudeauem opakovaně do sporu kvůli celním poplatkům.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků