Hlavní obsah

Konec vlády pro boháče a firmy. 40 000 Francouzů protestovalo proti Macronovi

– Paříž

Protestního pochodu proti politice prezidenta Emmanuela Macrona se v sobotu v Paříži podle policejních odhadů zúčastnilo na 40 000 lidí. Parlamentní radikálně levicové hnutí Nepodrobená Francie, které demonstraci podpořilo, na Twitteru hovořilo o 160 000 účastnících. Demonstrovali proti reformám; prezident podle nich svou politikou straní firmám a lidem s nadprůměrnými příjmy.

Foto: Charles Platiau, Reuters

Protesty v Paříži

Článek

Nespokojení občané proti svému prezidentovi demonstrovali dva dny před uzavřením Macronova prvního roku ve funkci. Demonstranti v sobotu prošli centrem francouzského hlavního města a nesli přitom transparenty s nápisy jako "Stop Macronovi".

Foto: Charles Platiau, Reuters

Do ulic vyšly desetitisíce lidí.

Foto: Charles Platiau, Reuters

Protesty v Paříži

Protestní průvod zajišťovalo velké množství policistů. Po velkých výtržnostech z pařížských prvomájových demonstrací byla bezpečnostní opatření zesílena a policie oznámila, že v sobotu v metropoli nasadí 2000 policistů.

Protest byl namířen proti různým reformám prezidenta Macrona a jeho vlády. Mezi účastníky demonstrace byli studenti a zástupci železničářů, kteří v posledních týdnech opakovaně stávkovali.

Foto: Charles Platiau, Reuters

Nechyběly protestní transparenty.

Foto: Francois Mori, ČTK/AP

Někteří účastníci měli masky.

Pozorovatelé v demonstracích spatřují mimo jiné zkoušku toho, zda se roztříštěná levice v odporu vůči liberálnímu Macronovi dokáže sjednotit. Na sobotní akci vystoupil i šéf hnutí Nepodrobená Francie Jean-Luc Mélenchon.

Macron ve Francii nebyl

Samotná hlava státu v sobotu byla od protestů vzdálena tisíce kilometrů. Macron totiž ukončoval svou návštěvu francouzského zámořského území Nová Kaledonie v jižním Pacifiku.

Foto: Charles Platiau, Reuters

Francouzský prezident Emmanuel Macron

Francie v poslední době sice vykazuje optimistické ekonomické ukazatele, ale zároveň jí zmítají velké protesty proti prosazovaným reformám a polovina Francouzů podle průzkumů nepovažuje Macronovo působení za šťastné.

Zaměstnanci státních železnic bojují o své výsady, vláda s nimi ale nevyjednává. Potíže má i letecká společnost Air France, jejíž pracovníci usilují stávkami o zvýšení platů. Macron vyhnal do ulic k protestům i důchodce přinucené platit vyšší nemocenské pojištění. Na ekonomické úrovni se ale Francii daří. Hospodářský růst loni dosáhl dvou procent, klesla nezaměstnanost a obchodní investice jsou rekordní.

Foto: Charles Platiau, Reuters

Nechyběly protestní transparenty.

Foto: Charles Platiau, Reuters

Do ulic vyšly desetitisíce lidí.

Reklama

Výběr článků

Načítám