Hlavní obsah
Obraz Gustava Klimta Portrét dámy nalezený ve zdi galerie Foto: Antonio Calanni, ČTK/AP

Ke krádeži Klimta se přiznali dva zloději, sázejí na promlčecí lhůtu

Krádež obrazu Gustava Klimta s názvem Portrét dámy mají nejspíš na svědomí dva muži z gangu, který loupil v italském městě Piacenza a jeho okolí. Plátno ukryté ve zdi galerie v Piacenze našel loni v prosinci zahradník, který čistil zeď od břečťanu a všiml si skrytého kovového poklopu. Když ho otevřel, našel v něm pytel a uvnitř zabalený obraz, napsala agentura ANSA. Minulý týden pravost díla potvrdili experti.

Obraz Gustava Klimta Portrét dámy nalezený ve zdi galerie Foto: Antonio Calanni, ČTK/AP
Ke krádeži Klimta se přiznali dva zloději, sázejí na promlčecí lhůtu

Dílo v hodnotě 60 milionů eur (zhruba 1,5 miliardy korun) ukradli zloději v únoru 1997. Podle policistů použili při krádeži pravděpodobně rybářskou udici, s jejíž pomocí obraz vytáhli vysazeným střešním oknem. Poté ho ukrývali na neznámém místě a nakonec ho sami vrátili do zdi galerie. K činu se sami přiznali v dopise adresovaném místnímu novináři Ernannu Marianimu.

K tomu, že se rozhodli obraz vrátit a k činu se přiznat, přispělo uplynutí dvou desítek let promlčecí lhůty. Proto se mohli přestat obávat, že za svůj čin půjdou do vězení.

Gustav Klimt (1862–1918), jehož otcem byl zlatník a rytec pocházející z Čech, je považován za jednoho z nejvýznamnějších malířů přelomu 19. a 20. století. Do historie se zapsal jako spoluzakladatel vídeňské secese a symbolismu. Byl vyhledávaným portrétistou především slavných vídeňských žen, ale také významným krajinářem, dekoratérem a návrhářem nábytku a uměleckých předmětů.

Klimtovy práce se v posledních letech prodávají za desítky milionů dolarů. Nejdráže prodaným obrazem tohoto malíře je dílo Wasserschlangen II (Vodní hadi II) zobrazující dvě nahé ženy, za nějž v roce 2013 v soukromém prodeji zaplatil nový majitel podle médií téměř 184 milionů dolarů (zhruba 4,2 miliardy Kč).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků