Hlavní obsah
 

Katalánci řekli nezávislosti ano, většina ale referendum ignorovala

Čtyři pětiny z více než dvou miliónů účastníků nedělního neoficiálního a nezávazného referenda v Katalánsku se vyslovily pro nezávislost na Španělsku. Vyplývá to podle katalánské vlády z předběžných výsledků, ohlášených po sečtení necelých 97 procent hlasů.

 
Katalánci řekli nezávislosti ano, většina ale referendum ignorovala

Tento výsledek podle místopředsedkyně regionální vlády Joany Ortegové ukazuje, Katalánci odpověděli kladně na obě položené otázky v referendu „Chcete, aby se Katalánsko stalo státem?” a „Chcete, aby tento stát byl nezávislý?”.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Referenda se zúčastnilo 2,2 miliónu z přibližně 5,4 miliónu oprávněných voličů. Pro nezávislost se vyslovilo přes 1,8 miliónu lidí.

Odpůrci referenda předem ohlásili, že jej budou bojkotovat.

Foto: , Novinky

Šéf katalánské vlády Artur Mas po uzavření volebních místností prohlásil, že referendum bylo úspěšné a předvedlo, že Katalánsko si chce vládnout samo. Naopak španělský ministr spravedlnosti Rafael Catalá odsoudil hlasování jako neplatnou, sterilní a neužitečnou politickou propagandu.

Referendum se konalo navzdory tomu, že ústavní soud v Madridu hlasování pozastavil s odůvodněním, že teprve zhodnotí, zda je legální.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků