Hlavní obsah
Policisté na místě, kde terorista zadržoval rukojmí. Foto: Jean-paul Pelissier, Reuters

K teroristickému útoku ve Francii se přihlásil Islámský stát

Teroristická síť Islámský stát (IS) se na internetu přihlásila k pátečnímu útoku ve městech Carcassonne a Trèbes na jihu Francie, kde zemřeli tři lidé a několik dalších bylo zraněno. Organizace IS své tvrzení, že za útokem stál „voják chalífátu”, ale nijak nedoložila, poznamenala agentura Reuters

Policisté na místě, kde terorista zadržoval rukojmí. Foto: Jean-paul Pelissier, Reuters
K teroristickému útoku ve Francii se přihlásil Islámský stát

Ve francouzských médiích se dříve objevila informace, že útočník se k IS hlásí, vyšetřovatelé toto napojení zatím nepotvrdili a francouzský ministr vnitra Gérard Collomb uvedl, že střelec jednal sám. Podle starosty Trèbes křičel „Alláhu akbar” (bůh je veliký), když zadržel rukojmí v místním supermarketu.

Policisté po několikahodinovém dramatu útočníka zastřelili. [celá zpráva]

Ministr Collomb uvedl, že útok má na svědomí 26letý Redouane Lakdim, kterého úřady evidovaly jako pachatele drobných zločinů a drogového dealera, avšak nepovažovaly jej za islamistickou hrozbu. Lakdim údajně požadoval propuštění Salaha Abdeslama, jediného přeživšího podezřelého z atentátů v Paříži v listopadu 2015. Tehdy ve francouzské metropoli zemřelo 130 lidí.

Francouzské bezpečnostní zdroje potvrdily tři mrtvé. Dva lidé zemřeli v supermarketu, třetí oběť je z Carcassonne, kde útok začal. Muž nejprve z jedoucího auta vystřelil na policisty, kteří si šli zaběhat, a jednoho zasáhl do ramene. Pak střílel po řidiči auta, kterého těžce zranil, a jeho spolujezdce zastřelil.

Francouzský prezident Emmanuel Macron označil útok za islamistický terorismus. Doplnil, že 16 lidí bylo zraněno, přičemž dvě osoby jsou ve vážném stavu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků