Hlavní obsah
Polská stíhačka F-16 Foto: Profimedia.cz

K letadlu s ruským ministrem se přiblížily polské stíhačky, velitelství ho označilo za cíl

Polsko ve čtvrtek přiznalo, že k letadlu s ruským ministrem obrany Sergejem Šojguem se ve středu nad Baltským mořem přiblížily dvě jeho stíhačky F-16, které odehnalo jedno z doprovodných bojových letadel Su-27, jež jim ukázalo výzbroj. Polské velitelství v prohlášení označilo všechna tři ruská letadla za cíle.

Polská stíhačka F-16 Foto: Profimedia.cz
K letadlu s ruským ministrem se přiblížily polské stíhačky, velitelství ho označilo za cíl

Na odehnání stíhačky NATO upozornili novináři doprovázející Šojgua do Kaliningradu. NATO ještě ve středu přiznalo, že ten den byla tři ruská letadla včetně dvou stíhaček sledována u pobřeží Baltu. Letouny se podle sdělení NATO neidentifikovaly a nereagovaly na výzvy letových dispečerů. Ruské ministerstvo obrany ale uvedlo, že stroje letěly nad mezinárodními vodami a měly zapnuté odpovídače. [celá zpráva]

Polské operativní velitelství podle polské tiskové agentury PAP informovalo, že polské Kombinované vzdušné operační centrum vyhlásilo poplach pro dvě polské stíhačky F-16, které v rámci mise Air Policing prováděly hlídkový let na Baltským mořem.

„Hlídkující dvojice nalezla tři cíle patřící Ruské federaci. Prvním byl neozbrojený Tu-154, zbylé dva Su-27 ozbrojené raketami vzduch - vzduch,“ uvedlo polské velitelství a vojenským žargonem dodalo, „záchyt byl proveden v souladu se závaznými procedurami NATO.“

Když se F-16 přiblížila, stroj Suchoj Su-27 se naklonil tak, aby pilot stroje NATO viděl, že je vybaven ostrými střelami vzduch - vzduch. F-16 se pak vzdálila.

Rusko neuvedlo, komu patřily zasahující F-16, označilo je za stroje NATO.

Zdroj z NATO řekl stanici RMF, že aliance nevěděla, že na palubě letadla je Šojgu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků