Hlavní obsah
Giovanni Palatucci. Foto: Profimedia.cz

Italský Schindler je mýtus, kolaboroval s nacisty, zjistili historici

Italského policistu Giovanniho Palatucciho, který za války zahynul v koncentračním táboře Dachau, 45 let oslavovali jako hrdinu. Připisovali mu záchranu 5000 židů, jimž pomohl vyhnout se deportaci. Legenda o „italském Schindlerovi“ je však podle výzkumníků amerického Památníku holocaustu mýtem. Palatucci podle nich spíše s nacisty kolaboroval a s transporty jim pomáhal.

Giovanni Palatucci. Foto: Profimedia.cz
Italský Schindler je mýtus, kolaboroval s nacisty, zjistili historici

„Je tady obrovský kontrast mezi skutečností a legendou o Giovannim Palatuccim,“ řekla deníku The Daily Telegraph ředitelka Centra Prima Leviho Natalia Indrimeová.

Americký památník již odstranil veškeré zmínky o Palatuccim ze své expozice, zatímco další přední židovské instituce i Vatikán záležitost přehodnocují, upozornily světové agentury. Palatucci má silnou skupinu příznivců, kteří usilují o jeho blahořečení Vatikánem.

Se závěrem, že Palatucci za války ve městě Fiume pomáhal nacistům se seznamy lidí, kteří pak byli posláni do Osvětimi, přišli právě výzkumníci při Leviho centru v New Yorku, a to na základě studia italských a německých archiválií. Legendu o hrdinovi, která se ujala po válce, podle nich rozšířil Palatucciho otec. Státu a katolické církvi se příběh hodil, protože jim do jisté míry pomohl s napravením reputace, domnívají se výzkumníci.

Jediné, co podle nich platí, je to, že Palatucci zemřel v táboře Dachau. Byl tam však poslán proto, že se dostal do křížku s nacisty. Spor se údajně netýkal záchrany a deportací židovského obyvatelstva.

Proti novým závěrům se ohradil viceprezident Sdružení Giovanniho Palatucciho. Kritici podle něj ignorují desítky svědeckých výpovědí ve prospěch tohoto bývalého policisty.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků