Hlavní obsah
Vlakové nádraží v Miláně Foto: Flavio Lo Scalzo, Reuters

Itálie se otevřela bez omezení a láká turisty na noci v hotelech zdarma

Itálie, jedna z nejhůře postižených zemí koronavirem v Evropě, otevřela své hranice a turisty se snaží dostat zpět lákavými nabídkami. Ať už je to příspěvek na letenku, volné vstupy do muzeí a galerií, či několik nocí zdarma v hotelech. Naproti tomu země, které virus nezasáhl tak dramaticky, jsou stále hermeticky uzavřené, například Polsko. Jako turisté nemohou lidé jet zatím ani do Německa.

Vlakové nádraží v Miláně Foto: Flavio Lo Scalzo, Reuters
Itálie se otevřela bez omezení a láká turisty na noci v hotelech zdarma

Hranice mezi Českem a Rakouskem už jsou nějakou dobu otevřené, teoreticky tak Češi mohou sednout do auta a do Itálie se bez problémů dostanou. Hotely i restaurace už jsou v zemi otevřené. Země přitom patřila mezi jedny z nejpostiženějších. Nakazilo se tam zatím 233 tisíc lidí, zemřelo jich 33 500. Za včerejšek přibylo 318 nových případů.

Kontroly jsou stále na hranicích mezi Rakouskem a Itálií při příjezdu z jižní země.

Současně s uvolněním hranic je v Itálii možné od 3. června volně cestovat mezi jednotlivými regiony. Trajekty na Sicílii fungují, sice ještě v omezenějším režimu, ale pro cestu na Sicílii není zapotřebí žádné zvláštní povolení, uvádějí stránky českého ministerstva zahraničí.

V případě příjezdu na Sardinii je nutné vyplnit zvláštní formulář online pro příjezd a odjezd z ostrova ve větším časovém předstihu. Před cestou je nutno vyčkat obdržení souhlasu. Opatření platilo do 2. června, ale zatím není jasné, jaký režim bude fungovat po tomto datu. Trajekty i letadla na Sardinii fungují.

Podle českého ministerstva zahraničí funguje veřejná doprava v Itálii bez omezení, musí se však při jejím využívání dodržovat hygienická opatření, jako je nošení roušek, rukavic či dodržování vzdálenosti minimálně jednoho metru a sezení pouze na vyhrazených místech.

Zatímco Itálie své hranice pro turisty z EU otevírá, ne všechny unijní země se otevírají pro Italy. Například řecká vláda vytvořila seznam 29 zemí, z nichž mohou přijet turisté bez nutnosti karantény, Itálie ale mezi nimi chybí. Rakousko zatím také nezveřejnilo termín, kdy se otevřou hranice pro Italy.

Paradoxně mnohé země, kde je situace příznivější, zůstávají zavřené, a to i pro státy, které koronavirus taktéž tolik nezasáhl. Striktní je Polsko, které prodloužilo uzavření hranic až do 12. června. Vstup na polské území je momentálně zakázán všem cizincům. A podobně na tom je i Slovensko. Tam však bude možné cestovat už od čtvrtka, oznámil při středeční návštěvě Česka slovenský premiér Igor Matovič.

Semafor bezpečnosti zemí

Foto: Ministerstvo zahraničních věcí

Bez komplikací se nyní z Česka lze dostat pouze do Rakouska a do Chorvatska.

Také Kypr dál trvá na omezeních. Země se sice otevírá pro turisty, od 9. června se obnovují komerční lety a od 20. června chartery, ale Češi, Poláci, Švýcaři, Rumuni, Chorvati či Estonci se budou muset prokázat maximálně tři dny starým potvrzením o tom, že nejsou nakaženi koronavirem. Tato povinnost se ovšem nevztahuje na turisty z Německa, Rakouska, Malty, Řecka, Izraele, Bulharska, Finska, Slovenska, Slovinska, Litvy, Norska, Dánska a Maďarska.

Vedle Itálie bylo z Evropy pandemií nejvíce zasaženo Španělsko, které se ale chystá hranice pro turisty bez nutné karantény otevřít až 1. července.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků