Hlavní obsah
Šéf úřadu pro ochranu ústavy Hans-Georg Maassen Foto: Profimedia.cz

Islámský stát jsme podcenili, přiznal šéf německé kontrarozvědky

Spolkový úřad pro ochranu ústavy (BfV), který v Německu vykonává funkci kontrarozvědky, zpočátku radikální organizaci Islámský stát (IS) špatně odhadl. Listu Die Welt am Sonntag to řekl šéf úřadu Hans-Georg Maassen. Jako příklad uvedl, že zpočátku považovali za nepravděpodobné, že by IS do Německa své členy posílala ukryté mezi uprchlíky.

Šéf úřadu pro ochranu ústavy Hans-Georg Maassen Foto: Profimedia.cz
Islámský stát jsme podcenili, přiznal šéf německé kontrarozvědky

"Mysleli jsme si, že to riziko (odhalení) je prostě příliš velké. Mezitím už víme, že co se týče IS, musíme se toho dost přiučit," uvedl Maassen. Radikálové podle šéfa BfV neměli zapotřebí vysílat své členy na strastiplnou cestu do Evropu bok po boku lidí prchajících před válečnými útrapami, ale přesto tak učinili. "Říkám tomu 'show of force' (demonstrace moci)," řekl Maassen.

Velkým problémem je především to, že platný cestovní pas při příchodu do Německa nepředložilo až 70 procent všech migrantů, uvedl Maassen. Zaregistrováni tak byli pouze na základě vlastních údajů.

"Starost mi dělá to, že my a naše partnerské tajné služby máme v databankách sice informace o nebezpečných osobách, mohlo nám ale uniknout, že jsou u nás, protože přicestovali pod falešnou identitou," řekl Maassen.

Chystají atentáty v Německu

Šéf kontrarozvědky v rozhovoru také zopakoval své dřívější varování před nebezpečím teroristických útoků v Německu. "IS chce provést atentáty proti Německu a německým zájmům. Ve své propagandě k tomu výslovně vyzývá. Německá města uvádí v souvislosti s dalšími metropolemi, jako je Paříž, Londýn či Brusel," řekl s tím, že BfV považuje aktuální bezpečnostní situaci za "velmi vážnou". Poznatky o konkrétních plánech na teroristický útok v Německu ale prý nemá.

BfV už dříve zveřejnil informaci, že v zemi žije zhruba 1100 radikálních islamistů schopných použít násilí. Asi 470 z nich je skutečně nebezpečných. Podle Maassena jeho úřad ví také o zhruba 300 pokusech radikálů naverbovat do svých řad příchozí migranty.

"Starosti si děláme hlavně kvůli množství nezletilých uprchlíků bez doprovodu," řekl Maassen s tím, že islamisté si vybírají cíleně mladíky bez rodin, kterým poskytnou zázemí a pocit bezpečí a zároveň se snaží o radikalizaci jejich názorů.

Minulý týden IS na internetu zveřejnil fotomontáže, na kterých vyzývá k útokům na cíle v Německu. Na obrázcích je mimo jiné hořící budova kancléřství v centru Berlína či budova mezinárodního letiště mezi Kolínem nad Rýnem a Bonnem s nápisem "To, co zvládli tví bratři v Belgii, zvládneš taky".

Související téma:

Bojovníci Islámského státu v Sýrii. Ilustrační foto

Foto: ČTK/AP

Do Německa loni přišlo asi 1,1 milionu migrantů. Letos jich už dorazilo kolem 174.000, což je o dvě třetiny méně než v posledním kvartálu 2015.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků