Hlavní obsah
 

Hotová Čečna. Ukrajinští vojáci popsali peklo u Debalceva

Rozkaz stáhnout se dostali náhle krátce po půlnoci. Mrtvé a raněné museli nechat na místě. Britský deník The Guardian přinesl svědectví ukrajinských vojáků z pekla kotle u Debalceva.

 
Hotová Čečna. Ukrajinští vojáci popsali peklo u Debalceva

„Věděli jsme, že když zůstaneme, určitě nás čeká zajetí nebo smrt,“ popsal velitel Jurij Precharija, který hájil pozice ve vesnici Luhanske. „Bylo to šílené. To byla Čečna,“ doplnil voják Igor Někrasov v narážce na krvavou rusko-čečenskou válku v 90. letech.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Vláda ve středu dopoledne oznámila, že bylo nařízeno plánované a organizované stahování. Podle Guardianu ale organizovaně nevypadalo. Po silnici severně od Debalceva se ve středu dopoledne táhla kolona poničených armádních vozidel, podél nich šly po svých stovky špinavých vojáků.

Kotel se uzavřel před týdnem

Podle Prechariji nařídili ústup polní velitelé čelící bezprostřední katastrofě. Armáda prohlašovala, že obklíčení u Debalceva není úplné, jenže vojáci vypověděli, že se k nim už přes týden nedostávaly dodávky materiálu, munice ani sanitky.

Povstalci v obci Vuhlehirsk zhruba deset kilometrů západně od Debalceva

Foto: Baz Ratner, Reuters

Bojový medik Albert Sardarian vylíčil, že ho vzbudili hodinu po půlnoci s tím, že se stahují. Skupinu o zhruba tisíci mužích ale ráno napadli vzbouřenci. Kdo přežil, musel dál pěšky. Mrtvé a raněné museli nechat, kde byli.

„Byl tam kluk s utrženou rukou. Mohl jsem jen zastavit krvácení a pohodlně ho uložit v naději, že některý z obrněných vozů, které jely za námi, ho nabere,“ popsal medik.

Ukrajinští vojáci po stažení se z Debalceva do Artěmivsku

Foto: ČTK/AP

Armádní velení ve středu oznámilo, že v posledních dnech bylo v Debalcevu zabito 22 vojáků a více než 150 jich bylo zraněno. Ve čtvrtek dodalo, že 82 vojáků je nezvěstných.

Skutečné počty zabitých budou zřejmě několikanásobně vyšší. Známy mohou být až za nějaký čas, povstalci do města nepouštějí ani pozorovatele z OBSE, i když ve čtvrtek oznámili, že už jim jsou schopni zaručit bezpečnost.

Bota vojáka na silnici u Debalceva

Foto: Gleb Garanich, Reuters

Příměří v Debalcevu minulý týden podle vojáků vůbec nevstoupilo v platnost a oni v obklíčení čelili neustálému napadání a těžkému ostřelování. „Žádné město tam už nestojí, je zničené. Dvě hodiny po příměří se začaly dít hrozné věci. Obyvatelé jsou ve sklepích,“ řekl další voják a dodal, že spousta těl zůstala na místě vzhledem k neustávající palbě separatistů.

Hrozí krach dohody

Někrasov očekává, že vzbouřenci budou navzdory příměří na strategicky důležitých místech útočit dál. „Nemyslím si, že toto příměří zabere. Rusům nemůžeš věřit. Lžou, lžou, lžou,“ prohlásil.

Boje ve středu odpoledne pokračovaly i na dalších místech včetně sousedství Mariupolu, kde by mohlo dojít na zábor pobřeží Azovského moře a vytvoření pozemního mostu na Ruskem anektovaný Krym. Střelba neustala ani u Debalceva, odkud se podle Kyjeva stáhlo zhruba 90 procent vojáků.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Letecké záběry na okolí Debalceva

Video: Reuters

Armáda ve čtvrtek oznámila, že v uplynulých 24 hodinách na Donbasu přišla o dalších 14 příslušníků. Více než 170 dalších jich bylo zraněno.

Porošenko se chystá požádat OSN a EU o vyslání mírových jednotek do dotykového pásma. Bezpečnostní rada státu jeho návrh schválila.

Porážka u Debalceva vzbudila v Kyjevě spory o to, kdo za ni může. Poslanec a velitel dobrovolnického praporu Donbas Semjon Semjončenko obvinil z prohry vládu a armádní velení. Náčelník generálního štábu Viktor Muženko by podle něj měl okamžitě rezignovat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků