Hlavní obsah
Generální tajemník OSN Pan Ki-mun Foto: Chip East, Reuters

Svět by měl pozvednout hlas proti útokům na homosexuály, řekl ve čtvrtek na schůzi Mezinárodního olympijského výboru (MOV) v Soči generální tajemník OSN Pan Ki-mun. V předvečer zahájení olympiády vyzval světové společenství, aby bojovalo proti útokům na gaye, lesby, bisexuály a transsexuály, oznámila agentura AFP.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun Foto: Chip East, Reuters
Generální tajemník OSN odsoudil v Soči homofobii

„Mnoho profesionálních sportovců, jak gayů, tak heterosexuálů, se staví proti předsudkům,” konstatoval Pan Ki-mun, „Všichni musíme pozvednout svůj hlas proti útokům na gaye, lesby, bisexuály a transsexuály,” dodal.

Generální tajemník na schůzi MOV poukázal na zásady Charty OSN, která veškeré formy diskriminace zakazuje: „I olympijská charta ukládá MOV, aby se postavil proti všem projevům útlaku. Pro nenávist v jakékoli formě není ve 21. století místo.”

Jeho slova jsou v přímém protikladu s ruským zákonem, který zakazuje propagaci homosexuality mezi mládeží.

Homofobní Rusko

Kontroverzní zákon, který Západ označuje za homofobní, přijalo Rusko loni v létě. Podle ruských úřadů zákon nijak neomezuje práva homosexuální komunity. Média už ale informovala o řadě případů, kdy policie a soudy s odvoláním na novou právní normu proti homosexuálům zakročily.

Úřední šikaně jsou vystaveny osoby otevřeně se hlásící ke své menšinové orientaci a v hysterické atmosféře odporu proti „netradičním sexuálním vztahům” bylo několik homosexuálů fyzicky napadeno. Známy jsou i případy vražd homosexuálů.

Tažení na ochranu veřejné mravnosti, podporované pravoslavnou církví, už několik veřejných knihoven vedlo k zákazu půjčování některých klasických děl osobám mladším 18 let. Na černý seznam se například dostali autoři Theodore Dreiser, Vladimir Nabokov nebo Sergej Jesenin.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků