Hlavní obsah
Foto: Yusuf Ahmad, Reuters

Francouzští poslanci mají hlasovat pro zákaz muslimských roušek

Komise francouzského parlamentu doporučila poslancům hlasovat pro částečný zákaz nošení islámských roušek na veřejnosti. Agentury to hodnotí jako výrazné nakročení k zákazu.

Foto: Yusuf Ahmad, Reuters
Francouzští poslanci mají hlasovat pro zákaz muslimských roušek

Dvousetstránková zpráva doporučuje, aby ženy tradiční roušky přes obličej nesměly nosit v nemocnicích, školách a v prostředích veřejné dopravy. To v praxi znemožní muslimkám s rouškami pohyb na veřejnosti.

Proti nošení roušek na veřejnosti se v minulosti vyjádřil i prezident Nicolas Sarkozy a průzkumy prokazují, že zákaz má u většiny Francouzů podporu. Doporučení komise je výrazným krokem k přijetí zákona - Sarkozyho Svaz pro lidové hnutí má v parlamentu výraznou většinu.

Ve zprávě parlamentní komise se píše, že roušky jsou v rozporu s kulturou francouzské republiky. „To je nepřijatelné. Takovou krajnost musíme odsoudit,“ napsala komise. V případě, že by někdo zákaz porušoval a na veřejnosti viditelně nosil i jiné symboly „radikální náboženské praxe“, doporučila odejmutí rezidenčních práv, občanství a státní podpory.

Podle ministerstva vnitra si ve Francii rouškou zcela zakrývá obličej pouze 1900 žen. Francie má nejvíce muslimů v celé západní Evropě, a to asi pět miliónů.
Existuje několik typů šátků a roušek, které muslimské ženy používají. Celý obličej zakrývá nikáb a burka. Nejčastěji se nosí nikáb s otvory pro oči. Doplňuje ho šátek a někdy i rouška přes oči. Burka zakrývá obličej i celé tělo a oči cloní mřížka.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků