Hlavní obsah

Francouzský premiér představil členy kabinetu

Francie zná dva dny po nástupu pravicového konzervativce Nicolase Sarkozyho do prezidentského úřadu také složení své vlády. Již ve čtvrtek byl do jejího čela postaven prezidentův blízký spolupracovník François Fillon, v pátek došlo na jmenování zbývajících členů kabinetu. Mezi jeho patnácti ministry je sedm žen a rovněž jeden socialista.

Francouzský premiér představil členy kabinetu

Jmenování socialisty Bernarda Kouchnera má doložit Sarkozyho proklamovanou vůli po spolupráci i s jinými než pravicovými sektory. Podle pozorovatelů chce ale prezident také způsobit rozkol uvnitř socialistů, kteří jsou i tak nejednotní v názorech, jak dál poté, co jejich kandidátka Ségolene Royalová neuspěla v prezidentských volbách. Souhlas Kouchnera s účastí v pravicové vládě vyvolal v jeho Socialistické straně podráždění.

Zcela nové je ve Fillonově vládě ministerstvo pro imigraci, integraci a národní identitu, jehož vznik Sarkozy sliboval během předvolební kampaně. Rezort povede Brice Hortefeux. Celkem byl však počet ministerstev zredukován na polovinu.

Do čela klíčového vládního postu se postaví také jeden z centristických poslanců strany dalšího neúspěšného prezidentského uchazeče Françoise Bayroua, Hervé Morin. Byl jmenován ministrem obrany.

Nová vláda je proti minulé rovněž strukturálně značně přestavěna. Do vysoké politiky se vrací bývalý premiér Alain Juppé. Juppé se musel z politiky dočasně stáhnout kvůli podmínečnému trestu za podíl na politické korupci. Z dosavadní vlády přešli do nové také čtyři ministři, všichni ale na jiná místa.

Tisk: Francie vstupuje do "prezidentštějšího" režimu

Francouzský tisk v pátečních komentářích k prvním krokům nového prezidenta Nicolase Sarkozyho a ke jmenování Françoise Fillona předsedou vlády píše, že Francie vstupuje do "prezidentštějšího" režimu. Rezervovaný a trpělivý vyjednávač Fillon se podle něho s výbušným prezidentem dobře doplňuje, ale linii vlády bude jasně určovat prezident. Oba spojuje snaha po reformách.

Libération označuje Sarkozyho za "premiéra v prezidentském paláci" a píše, že Fillon se ocitá v roli jakéhosi šéfa prezidentova kabinetu. Rizikem pro Sarkozyho je, že vzhledem k tomu, že na sebe bere víc přímé odpovědnosti, může být jednoho dne větší měrou považován za vinného.

Složení vlády premiéra Françoise Fillona
Alain Juppé premiér 1995 -1997 ministr životního prostředí a udržitelného rozvoje
Bernard Kouchner bývalý socialistický ministr zdravotnictví, též guvernér OSN pro Kosovo, založil agenturu Médecins Sans Frontires (Lékaři bez hranic), podporoval invazi do Iráku ministr zahraničních věcí
Michele Alliotová-Marieová bývalá ministryně obrany ministryně vnitra a pro zámořská území
Hervé Morin člen obranného výboru Národního shromáždění, vede Komisi francouzsko-nigérijského přátelství ministr obrany
Jean-Louis Borloo bývalý ministr sociálních věcí a práce ministr hospodářství, financí a zaměstnanosti
 Xavier Bertrnandbývalý ministr zdravotnictví, jeden z tvůrců Sarkozyho kampaně ministr sociálních věcí a práce
Christine Lagardeová někdejší ministryně zahraničního obchodu ministryně zemědělství a rybolovu
Rachida Datiová bývalá spolupracovnice Sarkozyho na ministerstvu vnitra, Sarkozyho mluvčí během kampaněministryně spravedlnosti
Valérie Pécresseováministryně vysokého školství a výzkumu
Christine Albanelová ministryně kultury a spojů, zároveň mluvčí vlády
Brice Hortefeux více než 30 let blízký spolupracovník Sarkozyho ministr pro imigraci, integraci a národní identitu
Roselyn Bachelotová ministryně zdravotnictví a tělovýchovy
Xavier Darcos  dříve ministr školství, později též na ministerstvu pro zámořskou spolupráci a rozvojministr školství
Eric Woerth starosta Chantilly, finanční konzultant a auditor ministr pro rozpočet a veřejné účty
Christine Boutinováministryně pro sociální soudržnost
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků