Hlavní obsah
Jean-Marie Le Pen Foto: Vincent Kessler , Reuters

Francouzská Národní fronta vyloučila svého zakladatele Le Pena

Francouzská krajně pravicová Národní fronta vyloučila ve čtvrtek ze svých řad zakladatele strany Jeana-Marieho Le Pena, který se nedávno dopustil nových antisemitských výroků. Podle agentury AFP to oznámil stranický sekretariát.

Jean-Marie Le Pen Foto: Vincent Kessler , Reuters
Francouzská Národní fronta vyloučila svého zakladatele Le Pena

„Plné a odůvodněné rozhodnutí bude brzy oznámeno panu Le Penovi,” uvedla strana ve svém prohlášení. Bývalý předseda strany byl předmětem disciplinárního řízení kvůli nedávnému provokativnímu prohlášení o holokaustu.

Národní fronta vedená Le Penovou dcerou Marine se již pokusila začátkem léta svého zakladatele zbavit členství a předtím čestného předsednictví, ale francouzský soud tomu zabránil s tím, že 87letý politik neměl možnost se bránit na stranickém shromáždění. V nedávném hlasování se 94 procent členů strany vyslovilo pro to, aby mu byl odejmut titul čestného předsedy.

Le Pen bude v Paříži brzy souzen za to, že opět označil plynové komory v nacistických vyhlazovacích táborech za „detaily historie”.

Strana loni vyhrála ve Francii volby do Evropského parlamentu. Le Penová, která je nyní europoslankyní, se hodlá v roce 2017 ucházet o prezidentské křeslo. Otcovy radikální postoje ale její ambice ohrožují a Marine se nyní snaží plně se od Le Pena distancovat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků