Hlavní obsah
Železničáři mají naplánováno 36 stávkových dnů (ilustrační foto) Foto: Laurent Cipriani, ČTK/AP

Francii čeká tříměsíční vlna stávek

Zaměstnanci francouzského státního železničního podniku SNCF, pozemní a palubní personál aerolinek Air France, popeláři a lidé pracující v energetickém sektoru, ti všichni budou nejspíše ve Francii stávkovat první den po velikonočních svátcích. Agentura AFP označila tento den jako „černé úterý”. Tím by však protesty neměly skončit, v plánu jsou v následujících třech měsících desítky dalších.

Železničáři mají naplánováno 36 stávkových dnů (ilustrační foto) Foto: Laurent Cipriani, ČTK/AP
Francii čeká tříměsíční vlna stávek

Zatímco železničáři se bouří proti plánu na reformu odvětví, zaměstnanci Air France chtějí plošné zvýšení platů, ostatní pak požadují speciální opatření ve svých sektorech.

Úterý bude prvním ze 36denní vlny stávek železničářů, která se potáhne od dubna do 28. června. Odbory zkoušejí novinku a naplánovaly protesty na dva dny v každém týdnu. Problémy pro 4,5 miliónu lidí, které SNCF každý den přepraví, teoreticky mohou nastat už v pondělí večer, kdy stávka oficiálně začíná. Státní podnik nicméně na pondělí avizoval „normální” provoz, v úterý už prý bude provoz „velmi narušený”.

Přesná čísla k rozsahu nadcházejícího výpadku v tuto chvíli nejsou k dispozici, šéf SNCF Guillaume Pepy však naznačil, že možná vyjede jen pětina nebo dokonce osmina spojů. AFP dodala, že relativně mírný bude dopad na mezinárodní vlaky a doprava přes hranici s Belgií bude „téměř normální”, naopak nevyjede „žádný vlak směrem na Španělsko, Itálii a Švýcarsko”.

Výzva pro Macrona 

Jakousi „ochutnávku” zažili Francouzi 22. března, kdy se do stávky zapojilo 35,4 procent pracovníků SNCF. Jejich odbory svolaly vlnu protestů v reakci na plán vlády prezidenta Emmanuela Macrona začít liberalizovat železniční dopravu ve Francii a rušit speciální status železničářů. Podle odborářů se chystaná reforma „snaží zničit státní železniční dopravu čistým ideologickým dogmatismem” a „nevyřeší otázku dluhu, ani špatného fungování”. [celá zpráva]

Pro Macrona a jeho předsevzetí „hluboce transformovat Francii” představuje odpor železničářů největší výzvu od zvolení v květnu 2017, napsala AFP. Stávka bude po úterku pokračovat ve středu, další dvoudenní protest začne v neděli.

Už počtvrté od poloviny února budou v úterý stávkovat zaměstnanci Air France, kteří požadují plošné navýšení mezd o šest procent. Společnost by se podle odborů měla se zaměstnanci po dobrém hospodářském výsledku z loňského roku podělit o zisky, vedení tvrdí, že zvýšení platů by ohrozilo růst firmy v rámci vysoce konkurenčního prostředí letecké dopravy. Nabídlo růst mezd pro vybrané zaměstnance o 1,4 procenta a přerozdělení 130 miliónů eur (3,3 miliardy Kč) na příspěvcích na připojištění.

Při předchozích stávkách 22. února a 23. a 30. března se rušila asi čtvrtina spojů a stejný dopad odhadují aerolinky i tentokrát, přičemž avizují zajištění dvou třetin středně dlouhých letů se startem nebo cílem na pařížském letišti Charlese de Gaullea. Odborové organizace pilotů, palubního i pozemního personálu zároveň ohlásily další stávkové dny, a to na sobotu a následně 10. a 11. dubna.

Stávkovat budou i popeláři

Kromě dopravního sektoru zasáhne v úterý stávka i další služby. Pracovníci odvozu odpadu hodlají přerušit práci s cílem vynutit si vznik národní veřejné odpadové služby a potažmo speciálního statusu jejích členů, napsal deník Le Monde.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků