Hlavní obsah

Francie si ve druhém kole vybere mezi Le Penovou a Macronem

Do druhého kola francouzských prezidentských voleb postoupí centrista a lídr vlastní partaje En Marche! (Vpřed!) Emmanuel Macron a kandidátka krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penová. V nedělním prvním získal Macron 23,75 procenta hlasů a Le Penová 21,53 procenta. Konečné výsledky zveřejnilo francouzské ministerstvo vnitra, informoval o nich deník Le Figaro.

Francie si ve druhém kole vybere mezi Le Penovou a Macronem

Třetí skončil s 19,91 procenta hlasů zástupce republikánů François Fillon a jen těsně za ním se s 19,64 procenta umístil kandidát krajní levice Jean-Luc Mélenchon. Pátou příčku obsadil socialista Benoit Hamon, pro něhož hlasovalo jen 6,35 procenta zúčastněných voličů. To je nejhorší výsledek socialistů v prezidentských volbách za několik desítek let.

Výsledek 1. kola francouzské volby prezidenta

Foto: Novinky.cz s použitím Reuters

Celkem se o prezidentské křeslo v prvním kole ucházelo 11 kandidátů, volební účast činila 78,69 procenta. To je o něco méně než v předchozích prezidentských volbách v roce 2012, kdy v prvním kole přišlo hlasovat 80,42 procenta voličů.

Emmanuel Macron zdraví své příznivce před povolebním projevem.

Foto: Philippe Wojazer, Reuters

Macron se vyjádřil už prvním odhadům, podle nichž vedl. „Francouzi vyjádřili svou touhu pro změnu. Otáčíme stránku v politických dějinách Francie,” řekl agentuře AFP.

Později v povolebním projevu slíbil, že se stane prezidentem „ochráncem”. „Vyslyšel jsem vaše přání po změně,” prohlásil před davem svých příznivců v Paříži. Výzvou je podle něho skoncovat se systémem, který nebyl podle něho přinést řešení za posledních 30 let. Zdůraznil, že chce využít nových tváří k vybudování „nové parlamentní většiny”. Stejně tak chce být prezidentem „vlastenců” proti „hrozbě nacionalismu”.

Marine Le Penová vítá po prvním kole francouzských prezidentských voleb své příznivce.

Foto: Pascal Rossignol, Reuters

Le Penová řekla, že považuje svůj postup do dalšího kola za historický výsledek. Vyzvala všechny vlastence, aby ji podpořili. V sázce je podle ní přežití Francie. „Nastal čas osvobodit francouzský lid z područí arogantních elit. Jsem lidová kandidátka,“ řekla Le Penová.

Velké strany ostrouhaly

Agentura AP k pravděpodobnému výsledku prvního kola poznamenala, že je to poprvé v historii, kdy do druhého kola nepostoupil kandidát žádné z velkých zavedených politických stran.

Francois Fillon už uznal svou porážku a vyzval své voliče, aby ve druhém kole podpořili Emmanuela Macrona. I socialista Benoît Hamon uznal porážku, přijal za ní osobní odpovědnost a vyzval své voliče, aby ve druhém kole podpořili Emmanuela Macrona.

Levicový radikál Mélenchon, který neprošel do druhého kola, odmítl podpořit jednoho z jeho dvou postupujících soupeřů. Apeloval na svých 450 000 voličů, aby jednali podle vlastního svědomí.

Jednoznačnou podporu získal Macron také z Bruselu, mimo jiné od předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera či šéfky unijní diplomacie Federiky Mogheriniové. Německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel věří, že Macron ve druhém kole "ukáže pravicovému extremismu, populismu a euroskepticismu, kde je jejich místo". Předseda opoziční Sociálnědemokratické strany Martin Schulz doufá, že Macron přesvědčivým rozdílem porazí "protievropskou a otevřeně rasistickou Marine Le Penovou".

Český premiér Bohuslav Sobotka prvotní odhady výsledků prvního kola francouzských prezidentských uvítal:

Ve vítězném tandemu se sešli zcela protichůdní kandidáti. Exministr hospodářství (2014-2016) Macron chce přijít s liberálními recepty pro sešněrované ekonomické prostředí. V zahraničí politice se pak hlásí k tradičnímu spojenectví se Západem a dalšímu budování EU. Naopak osmačtyřicetiletá Le Penová chce zavádět ochranářská opatření, uzavřít hranice, tvrdě omezit imigraci a opustit eurozónou, či celou EU.

Anketa
Kdo by získal váš hlas v druhém kole francouzských prezidentských voleb?
Emmanuel Macron
22.5 %
Marine Le Penová
77.5 %
Celkem hlasovalo 9610 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků