Hlavní obsah
Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian Foto: Inquam Photos, Reuters

Francie a Británie se kvůli brexitu roztrhají na kusy, zní z Paříže

Země galského kohouta očekává při vyjednávání pobrexitových obchodních dohod s Londýnem nelítostný boj, při němž se obě strany navzájem roztrhají. V neděli to řekl šéf francouzské diplomacie Jean-Yves Le Drian. Ostrá slova podle britského deníku The Daily Mail zazněla na bezpečnostní konferenci v Mnichově.

Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian Foto: Inquam Photos, Reuters
Francie a Británie se kvůli brexitu roztrhají na kusy, zní z Paříže

„Domnívám se, že co se týče obchodních záležitostí a mechanismů budoucích vztahů, na nichž budeme začínat, roztrháme se na kusy. To ale patří k vyjednávání. Každý bude bránit své zájmy,“ prohlásil Le Drian.

Spojené království formálně opustilo Evropskou unii 31. ledna letošního roku. Po téměř třech letech tak realizovalo brexit, o němž rozhodli občané v referendu. Fakticky se ale stále nezměnilo téměř nic. Klíčový bude až přelom roku, kdy skončí přechodné období.

Do konce roku bude třeba vyjednat především dohodu o vzájemném obchodu a volném pohybu zboží mezi Británií a EU. Dohoda má zamezit zavádění cel a kontrol zboží na hranicích, které by jinak vznikly, protože Británie opouští jednotný unijní trh.

Dojednat toho bude však potřeba mnohem víc. Jasno je třeba vnést do budoucnosti vymáhání práva, sdílení dat či zajištění vnitřní i vnější bezpečnosti. Bude nutné nastavit také pravidla letecké dopravy, rybolovu nebo licencování a obchodu s léky.

Na to zapomeňte!

A právě na klíčovou dohodou o volném obchodu, tedy přístupu na unijní trhy do konce roku, mohou Britové podle Le Driana nejspíš zapomenout. Podle Daily Mailu mimo jiné proto, že Londýn nadále odmítá přiznat pracovníkům ve Velké Británii stejnou míru ochrany jako v zemích EU a rozpory panují také v oblasti ochrany životního prostředí, na které Evropská unie v poslední době velmi lpí.

Neshody panují také v otázce finančních firem, které sídlí v Londýně, jsou ale s trhy EU úzce provázány.

Francouzi by rádi do britských vod

Zbylých sedmadvacet zemí Evropské unie nyní musit doladit své požadavky pro vyjednávání s Británií. Už teď je jasné, že ty francouzské budou jedny z nejtvrdších. Například pokud jde o rybolov. Zatímco Francouzi by rádi i nadále chytali v královských vodách, ostrovanům to příliš po chuti není.

Cílem Britů je obdobná dohoda, jakou mají s EU Kanada, Jižní Korea nebo Japonsko. „Chceme vztah založený na přátelské spolupráci sobě rovných, který bude soustředěný na volný obchod a společné hodnoty i historii,“ uvedla ke svým požadavkům nepříliš specificky britská vláda.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků