Hlavní obsah
François Fillon Foto: Philippe Wojazer, Reuters

Fillon čelí vyšetřování, kandidaturu na prezidenta ale nestáhne

Kandidát umírněné pravice na francouzského prezidenta François Fillon čelí vyšetřování kvůli nařčením, že zaměstnával vlastní ženu, která pobírala plat, ale žádnou práci nevykonávala. Bývalý premiér z let 2007 až 2012 přesto z předvolebního klání neodstoupí.

François Fillon Foto: Philippe Wojazer, Reuters
Fillon čelí vyšetřování, kandidaturu na prezidenta ale nestáhne

„Je to politický atentát. Ale nejsem to jen já, kdo má být odpraven — jsou to prezidentské volby. Hlasy miliónů voličů jsou umlčeny,“ prohlásil ve středu Fillon poté, co vyšlo najevo, že formálně začalo vyšetřování a expremiér má předvolání k soudu.

Fillon potvrdil, že přesto kandidaturu nestáhne, jak už avizoval dříve.

Původního favorita voleb poškodila zpráva satirického magazínu Le Canard Enchainé o tom, že Fillon zaměstnával svoji britskou manželku Penelope i obě své děti jako poslanecké asistenty. Ti si podle zdroje časopisu přišli na více než milión eur, přitom ale žádnou práci nedělali.

Dvaašedesátiletý Fillon nepopírá, že ženu, syna a dceru zaměstnal, tvrdí však, že normálně pracovali. Fillon poukazuje, že zaměstnáním rodinných příslušníků zákon neporušil. Přiznal ale, že to byla chyba a veřejnosti se omluvil.

I přes skandál není Fillon podle posledních průzkumů mimo hru. Favority na postup do druhého kola prezidentské jsou sice představitelka krajní pravice Marine Le Penová a nezávislý kandidát Emmanuel Macron, Fillon však za nimi s předpokládaným ziskem kolem 20 procent hlasů není daleko. [celá zpráva]

První kolo prezidentských voleb ve Francii se bude konat 23. dubna.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků