Hlavní obsah
Slovenský exprezident Andrej Kiska Foto: Václav Šálek, ČTK

Exprezident Kiska má problémy se srdcem

Předseda strany Za lidi a slovenský exprezident Andrej Kiska přiznal potíže se srdcem, které mu brání v účasti na probíhajících povolebních jednáních o sestavení nové vlády. „V kardiocentru jsem podstoupil kontrolu srdce, které ani po loňské operaci na odstranění arytmie nefunguje tak, jak by mělo,“ napsal Kiska na sociální síti.

Slovenský exprezident Andrej Kiska Foto: Václav Šálek, ČTK
Exprezident Kiska má problémy se srdcem

Připustil, že operační zákrok pomohl jen částečně a problém se opakovaně vrací. „Na základě doporučení lékařů proto v nejbližším období upravím svůj pracovní program,“ uvedl bývalý prezident. Potvrdil, že na jednání o vytvoření nové vládní koalice ho zastoupí první místopředsedkyně strany Za lidi Veronika Remišová a další místopředsedové. Exprezident o tom informoval designovaného premiéra Igora Matoviče.

Bez Kisky

Strana Za lidi získala v únorových parlamentních volbách jen 5,77 procenta hlasů, což bylo určitě zklamání. Deník Pravda poukázal na nespokojenost s výsledky voleb uvnitř strany a objevují se informace, že strana může pokračovat bez Kisky. Exprezident se podle těchto informací může z politiky definitivně stáhnout. „Samotný Kiska vysílá signály, že si není jist, zda chce v politice pokračovat,“ uvedl list.

V jednání o vstupu do nové vlády designovaného premiéra Igora Matoviče strana dál pokračuje. Jeho hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) získalo ve volbách přes 25 procent hlasů a porazilo dosud vládnoucí strany Směr-sociální demokracie.

Političtí analytici si všímají, že Kiska se při koaličních jednáních netváří zrovna nadšeně a problém má především s předsedou strany Jsme rodina Borisem Kollárem. Strana Jsme rodina skončila ve volbách třetí se ziskem přes osm procent hlasů.

„Kiskovi spolupracovníci však určitě nechtějí zůstat v opozici. Mnozí z nich jsou přesvědčeni, že by byla hanba sedět v opozičních lavicích společně se stranou Směr a Kotlebovou Lidovou stranou Naše Slovensko,“ konstatovala Pravda.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků