Hlavní obsah
Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová Foto: Johanna Geron, Reuters

Evropská komise dala Maďarsku ultimátum na změnu zákona o neziskovkách

Evropská komise dala ve čtvrtek Maďarsku dva měsíce na změnu zákona o financování nevládních organizací, který podle Soudního dvora EU porušuje unijní předpisy.

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová Foto: Johanna Geron, Reuters
Evropská komise dala Maďarsku ultimátum na změnu zákona o neziskovkách

Pokud se vláda premiéra Viktora Orbána soudnímu rozhodnutí nepodrobí, čeká Maďarsko finanční postih. Informovaly o tom světové agentury.

Maďarsko v roce 2017 zpřísnilo dohled nad organizacemi financovanými ze zahraničí. Ty, jejichž roční příspěvek překročí 7,2 milionu forintů (546 tisíc korun), se musejí povinně registrovat a také zveřejňovat podrobnosti o svých dárcích.

Unijní soud však konstatoval, že se jedná o "diskriminační a neodůvodněné omezení", které je v rozporu se základními právy včetně ochrany osobních údajů či svobody sdružování.

Rozhodnutí soudního dvora je jednoznačné

"Evropský soudní dvůr byl jednoznačný - maďarskou vládou uvalená omezení na financování organizací občanské společnosti nejsou v souladu s právem EU," citovala místopředsedkyni EK Věru Jourovou agentura DPA. Nevládní organizace jsou podle eurokomisařky nepostradatelnou součástí demokracie. "Musíme je podporovat, nikoliv je potlačovat," dodala. Komise má v EU na starosti dohled nad dodržováním evropského práva.

Podle DPA je nově zahájené řízení s Budapeští znamením toho, že Komise ztrácí se středoevropskou zemí trpělivost. EK v uplynulých letech podala na Maďarsko několik žalob, kterým unijní soud vyhověl. Týkaly se zejména azylové a migrační politiky.

Mnoho maďarských nevládních organizací, na které se vládní restrikce vztahují, je odmítá respektovat, protože považují příslušný zákon za protiústavní. Úřady za to doposud žádnou nepotrestaly.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků