Hlavní obsah
Evropský parlament ve Štrasburku Foto: Tomáš Reiner, Novinky

Europoslanci dostali dalších 1500 eur měsíčně pro své asistenty

Rozpočtový výbor Evropského parlamentu schválil navýšení výdajů, které mohou europoslanci měsíčně utratit za asistenty, a to o dalších 1500 eur (přes 36 000 korun). Celkově tak budou mít měsíčně na spolupracovníky 18 820 eur (456 000 korun), napsal na svém webu týdeník European Voice.

Evropský parlament ve Štrasburku Foto: Tomáš Reiner, Novinky
Europoslanci dostali dalších 1500 eur měsíčně pro své asistenty

Tento list stejně jako server EUObserver podotýkají, že navýšení přichází ve chvíli, kdy řada členských zemí Evropské unie musí kvůli vážným hospodářským problémům přistupovat k tvrdým úsporám.

Pro navýšení výdajů, které o stejnou částku vzrostly už loni, hlasovali lidovečtí a socialističtí europoslanci, tedy zástupci dvou nejsilnějších parlamentních frakcí i přes pochyby ostatních skupin.

Například německá zelená europoslankyně Helga Trüpelová z Německa se pokusila navrhnout odklad rozhodnutí, které bude vyžadovat převod 13,2 miliónů eur z rozpočtových rezerv. Její návrh byl ale přehlasován.

Více práce po Lisabonu

Z Evropské komise i z různých členských států zaznívají v poslední době výzvy volající po šetření v unijních výdajích na administrativu. Navýšení o 1500 eur, které jeho zastánci zdůvodňují nárůstem práce a odpovědnosti zákonodárců kvůli novým pravomocem a úkolům vyplývajícím z lisabonské smlouvy o reformě institucí EU, nicméně už předtím podpořilo i vedení parlamentu.

Toto druhé navýšení o 1500 eur bylo zvažováno už loni, avšak nakonec rozhodnutí o něm bylo v září odloženo.

Anketa
Souhlasíte s navýšením výdajů europoslanců na jejich asistenty?
Ano
2.7 %
Ne
97.3 %
Celkem hlasovalo 5424 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků