Hlavní obsah
Premiér Doněcké lidové republiky Alexandr Zacharčenko Foto: Shamil Zhumatov, Reuters

Doněčtí separatisté chtějí na Ukrajině vlastní politickou stranu

Radikálové z východoukrajinského Donbasu by chtěli mít politické zastoupení v Kyjevě ve formě nové politické strany, která by hájila jejich zájmy. V internetové besedě s obyvateli ukrajinské metropole to v pátek uvedl šéf doněckých vzbouřenců Alexandr Zacharčenko.

Premiér Doněcké lidové republiky Alexandr Zacharčenko Foto: Shamil Zhumatov, Reuters
Doněčtí separatisté chtějí na Ukrajině vlastní politickou stranu

„Měli bychom zájem na takové straně, přinejmenším pro případ, že by se v Kyjevě změnil režim a nová vláda by byla rozumná a zákonná,” konstatoval Zacharčenko, kterého ukrajinská vláda považuje za teroristického vůdce a odmítá s ním jednat.

V nynějším ukrajinském parlamentu není podle Zacharčenka ani jedna strana, s níž by povstalci mohli vést dialog: „Všichni přímo či nepřímo podpořili genocidu donbaského lidu.”

Zacharčenko vyloučil z případného jednání i ukrajinskou opozici, kterou Kyjev označuje za spojence Moskvy. Doněcká „vláda” nedávno označila za nežádoucí osobu i nejbohatšího Ukrajince Rinata Achmetova, jemuž ukrajinská média vyčítají proruské sympatie.

Zacharčenko v internetové diskusi odmítl přímo odpovědět na dotaz, zda Donbas považuje za součást Ukrajiny, což mimo jiné konstatují i minské mírové dohody. „Donbas je Donbas. V průběhu dějin naše území patřilo různým státům, ale vždy zůstávalo ruské,” prohlásil šéf doněckých separatistů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků