Hlavní obsah
Bývalý sovětský prezident Michail Gorbačov Foto: ČTK/AP

Doklad o rozpadu Sovětského svazu se asi ztratil

Historický dokument stvrzující rozpad bývalého Sovětského svazu se pravděpodobně ztratil. Zpravodaji agentury AP to ve čtvrtek řekl někdejší běloruský prezident Stanislav Šuškevič, který listinu hledal v minském archivu. Záznam o autentickém dokumentu chtěl zařadit do svých pamětí, v archivních složkách ho ale nenašel.

Bývalý sovětský prezident Michail Gorbačov Foto: ČTK/AP
Doklad o rozpadu Sovětského svazu se asi ztratil

Šuškevič se bojí, že originál historického dokumentu kdosi ukradl, aby ho výhodně zpeněžil, píše AP. Mezi stoupenci sovětského impéria, ale hlavně mezi sběrateli může mít listina velkou hodnotu. "Je k neuvěření, že se může ztratit dokument takového významu, ale je to fakt," řekl devětasedmdesátiletý exprezident.

Minské úřady potvrdily, že běloruská vláda má jen kopii. Originál není ani v kancelářích Společenství nezávislých států, aliance postsovětských zemí vybudované Ruskem na troskách SSSR.

Sovětský svaz se před víc než dvaceti lety rozpadal ve zmatku. Fakt, že doklad o jeho zániku chybí, je jen dalším důkazem tohoto chaosu, poznamenala AP. Likvidaci impéria, kterou později nynější ruský prezident Vladimir Putin označil za "geopolitickou katastrofu", dojednal v lesích Bělovežského pralesa na západě Běloruska Šuškevič s tehdejšími prezidenty Ukrajiny a Ruska.

Šuškevič, Leonid Kravčuk a Boris Jelcin v prosinci 1991 podpisem stvrdili, že někdejší jaderná supervelmoc "přestává existovat jako subjekt mezinárodního práva". První a zároveň poslední sovětský prezident Michail Gorbačov krátce nato rezignoval.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků