Hlavní obsah
 

Do sídla Rady Evropy donesli dopis o vystoupení Británie z EU, který podepsala premiérka

Britská premiérka Theresa Mayová v úterý večer podepsala dopis, ve kterém Evropské unii oficiálně oznámí záměr Velké Británie odejít. Dopis v 10:30 donesl do sídla Evropské rady zástupce Spojeného království Tim Barrow. Předán bude ve středu v 13:30, uvedla BBC.

 
Do sídla Rady Evropy donesli dopis o vystoupení Británie z EU, který podepsala premiérka

Dopis oznamující záměr odejít z EU v souladu s článkem 50 lisabonské smlouvy předá Donaldu Tuskovi v 13:20 osobně britský stálý zástupce u EU Tim Barrow, uvedla BBC. Ten přijel do sídla Evropské rady po půl jedenácté. Tuskův aparát zároveň upravil program předsedy Evropské rady, do něhož bylo nově zařazeno „prohlášení pro tisk o britské notifikaci” na středu 13:45.

Podle tiskových agentur bude dopis předán ještě před tím, než o tom Mayová uvědomí britský parlament.

Britská premiérka Theresa Mayová při podpisu dopisu oznamujícího odchod země z EU

Foto: Reuters

Mayová večer po podpisu listiny telefonicky hovořila s vrcholnými představiteli Evropské unie. Telefonát s premiérkou potvrdili předseda Evropské rady Donald Tusk a šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Tusk se na Twitteru omezil na stručné konstatování, že si s Mayovou telefonovali, Juncker rozhovor označil za „dobrý a konstruktivní”.

Dopoledne předsedá premiérka zasedání své vlády. Mayová má také předstoupit před poslance a slíbit jim, že při jednáních s EU „bude zastupovat každou osobu v celé Velké Británii” a to včetně lidí, kteří jsou ze zemí EU a žijí ve Spojeném království, uvedla BBC.

V této tašce nese Tim Barrow dopis o vystoupení Británie z EU

Foto: Yves Herman, Reuters

„Mým pevným odhodláním je dosáhnout dobré dohody pro každou osobu v této zemi,” prohlásí k jednání o brexitu. Podle ní jde o okamžik, kdy by země měla držet pohromadě.

Středečním oznámením, které je v souladu s dlouho dopředu avizovaným záměrem Británie spustit formální proces do konce března, začnou nejdéle dvouletá vyjednávání o podobě odchodu z EU.

Zdaleka ne všichni Britové ale s vystoupením z Evropské unie souhlasí. Odpůrci brexitu před budovou britského parlamentu ve Wesminsterském paláci svolali demonstraci. 

Mimořádný summit EU 

Z unijní strany chce Tusk do dvou dnů představit návrh politických mantinelů ostatních 27 zemí k jednání. Ty by měl na konci dubna schválit mimořádný summit unie. Komise pak na jejich základě vypracuje návrh svých doporučení, která po schválení unijními zeměmi bude do praxe z unijní strany uvádět vyjednávací tým vedený někdejším eurokomisařem Michelem Barnierem.

Ten už dříve zdůraznil, že jeho cílem je dohoda dosažená nejpozději v říjnu 2018 tak, aby byl čas na příslušný schvalovací proces. Britové by podle tohoto plánu unii opustili před volbami do Evropského parlamentu na jaře 2019.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků