Hlavní obsah
Demonstrace v Moskvě Foto: Maxim Zmeyev, Reuters

Demonstranti v Moskvě vyzývali Putina k zásahu na Ukrajině

V Moskvě se v sobotu uskutečnila demonstrace, na níž několik stovek účastníků vyzývalo prezidenta Vladimira Putina k vojenské intervenci na východní Ukrajině. Rusko by podle nich mělo vyslat do oblasti bojů mírové jednotky, informovaly agentury AFP a DPA.

Demonstrace v Moskvě Foto: Maxim Zmeyev, Reuters
Demonstranti v Moskvě vyzývali Putina k zásahu na Ukrajině

Demonstraci na podporu východoukrajinské oblasti Donbas, kde ukrajinské vládní síly bojují s proruskými rebely, svolalo asi 20 vlasteneckých organizací. Mezi účastníky akce u olympijského stadionu bylo podle agentury DPA mnoho ortodoxních duchovních, kozáků a ultranacionalistů.

"Když má někdo moc, musí ji využít a přistoupit k akci," provolávali organizátoři demonstrace, jíž se podle agentury AFP zúčastnil i větší počet separatistů, kteří přijeli z neuznávané Doněcké lidové republiky (oblast Donbasu).

"Vojenská intervence!" a "Putine, zachraň Donbas!" skandovali demonstranti.

"Rusko by tam mělo vyslat jednotky k udržování míru a na ochranu obyvatelstva Novoruska proti válce," řekl AFP šéfredaktor nacionalistického ruského portálu Konstantin Krylov. Novorusko je proruský termín pro jihovýchodní Ukrajinu.

Jeden z demonstrantů

Foto: Maxim Zmeyev, Reuters

"Na Ukrajině jsou v současnosti američtí generálové, dodávají zbraně (ukrajinské armádě) a já vůbec nechápu, proč Rusko nemůže (ve prospěch proruských separatistů) udělat totéž," dodal Krylov.

Rusko "musí uznat nezávislost Novoruska a poslat tam mírové jednotky v rámci dohody s OSN", prohlásila 28letá číšnice z moskevského letiště Vera Judinovová.

Konflikt mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty na východě Ukrajiny si podle OSN za tři měsíce vyžádal přes 1100 mrtvých.

Putin prý jen nečinně přihlíží

I přes politickou podporu proruským separatistům na Ukrajině, deklarovanou Putinem, Kreml dosud popíral, že by jim dodával jakoukoliv přímou pomoc.

Putin je v Rusku terčem stále hlasitějších výtek, že nečinně přihlíží, zatímco ukrajinské vládní jednotky z letadel i tanků zasahují i proti ruské menšině.

Demonstrace se zúčastnilo několik stovek lidí

Foto: Maxim Zmeyev, Reuters

Ultrakonzervativní ideolog Alexander Dugin na sobotní demonstraci řekl: "Naši ruští spoluobčané na Donbasu už dál nedokážou těm útokům odolávat. Proti armádě může bojovat zase jen armáda."

Související témata

Kyjev

Foto: Profimedia.cz

Průvod demonstrantů v moskvě

Foto: STRINGER, Reuters

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků