Hlavní obsah
Běloruský prezident Alexander Lukašenko Foto: Yuri Oreshkin, ČTK/AP

Demonstranti jsou ovce řízené z Česka, tvrdí Lukašenko

Nedovolím, aby se země rozdělila a odehrál se zde druhý „Majdan“, prohlásil podle agentury TASS běloruský prezident Alexandr Lukašenko. Reagoval tak na protesty, které se odehrály v noci na pondělí v metropoli Minsk a na dalších místech Běloruska poté, co byly oznámeny předběžné výsledky prezidentských voleb. Lukašenko tvrdí, že demonstranti jsou ovládáni z České republiky, Polska a Velké Británie.

Běloruský prezident Alexander Lukašenko Foto: Yuri Oreshkin, ČTK/AP
Demonstranti jsou ovce řízené z Česka, tvrdí Lukašenko

„Zaznamenali jsme volání ze zahraničí. Byly to hovory z Polska, Velké Británie a České republiky. Řídily naše, omluvte mě, ovce. Nerozumí tomu, co dělají, a už se nechají ovládat,” řekl Lukašenko. Prohlásil, že nedovolí vznik dalšího „Majdanu“ a odpoví na pokusy o roztržení země.

Česká republika a její složky podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka protesty v Bělorusku neorganizovala. Petříček poznamenal, že od Lukašenka neviděl žádný důkaz, že by česká vláda měla s takovým obviněním něco společného.

Podle volební komise získal Lukašenko 80,23 procenta hlasů, hlavní opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská jen 9,9 procenta. Volební účast se podle komise vyšplhala na 84 procent.

V reakci na oznámený výsledek vyšly do ulic Minsku a dalších měst tisíce lidí. Při protestech zemřel nejméně jeden člověk, kterého srazila policejní dodávka, další desítky lidí utrpěly zranění. Úřady se o obětech nezmiňují.

Policie proti demonstrantům použila slzný plyn, zábleskové granáty, gumové projektily a vodní děla. Na 3000 demonstrantů bylo zatčeno.

Policie údajně použila českou výbušku P1

Česká republika byla zmíněna i v souvislosti s výzbrojí běloruské policie. Na internetu se objevily fotografie zábleskových granátů, které byly použity při zásahu proti demonstrantům nespokojených s oznámením opětného vítězství Alexandra Lukašenka v prezidentských volbách.

Na fotografiích je vidět, že se jedná o předmět, který je opatřený štítkem s českým nápisem Zásahová výbuška P1.

Server Life.ru v této souvislosti poznamenal, že tyto prostředky používají hlavně ozbrojené síly a bezpečnostní složky při rozhánění davu a rovněž k zastrašení anebo v nezbytném případě ke zvládnutí pachatelů trestné činnosti.

Life.ru rovněž poznamenal, že tuto výbušku si lze obstarat i na některých speciálních webových stránkách. Cena je přitom „něco málo přes 2000 rublů“ (přes 600 korun).

Čeští politici tvrdý zásah běloruské policie proti demonstrantům odsoudili. V kritice zákroku se premiér Andrej Babiš (ANO) shoduje s opozicí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků