Hlavní obsah
Heimrich Himmler s manželkou a dcerou Gudrun Foto: Profimedia.cz

Dcera nacistického zločince Himmlera pracovala pro západoněmeckou rozvědku

Gudrun Burwitzová, dcera jednoho z nejhorších nacistických zločinců Heinricha Himmlera, pracovala v 60. letech pro Spolkovou zpravodajskou službu (BND), napsal nejčtenější německý deník Bild s odkazem na vyjádření historika Bodo Hechelhammera. Tehdejším šéfem rozvědky byl bývalý generálmajor wehrmachtu Reinhard Gehlen. V době jeho vedení pracovalo v rozvědce mnoho bývalých členů wehrmachtu i SS, dodává Bild.

Heimrich Himmler s manželkou a dcerou Gudrun Foto: Profimedia.cz
Dcera nacistického zločince Himmlera pracovala pro západoněmeckou rozvědku

Himmlerova dcera pracovala v rozvědce jako sekretářka v letech 1961 až 1963, zaměstnaná byla pod falešným jménem. Odejít musela kvůli změnám v úřadu.

„Doba jejího odchodu se shoduje se změnou v pohledu a změnou jednání se zaměstnanci, kteří měli nacistickou minulost,“ uvedl historik Hechelhammer a připomněl, že rozvědka nekomentuje své aktivní nebo bývalé zaměstnance.

Heinrich Himmler při návštěved koncentračního tábora Dachau

Foto: Profimedia.cz

Gudrun Burwitzová, rozená Himmlerová, se nikdy nedistancovala od nacistické ideologie ani od zvěrstev, která spáchal její otec. Naopak se ho snažila rehabilitovat a tvrdila, že nespáchal sebevraždu, ale byl zavražděn v britském zajetí. Po druhé světové válce byla členkou organizace Tichá pomoc (Stille Hilfe), která pomáhala bývalým nacistům a popírala holokaust. Sama Burwitzová, kterou Himmler nazýval Püppi, zastávala krajně pravicové názory.

Informace o jejím působení v rozvědce se dostaly na veřejnost proto, že Himmlerova dcera letos v květnu v 88 letech zemřela.

Heinrich Himmler, hlavní organizátor vyvraždění miliónů evropských Židů, spáchal na konci května 1945 sebevraždu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků