Hlavní obsah
Britský premiér Boris Johnson vyhlašuje lockdown nad Anglií, 31. října 2020 Foto: Pool, Reuters

Další evropský lockdown: Na měsíc se uzavře celá Anglie

Britská vláda zavede kvůli zhoršující se epidemické situaci uzávěru v celé Anglii. Od čtvrtka 5. listopadu budou smět lidé vycházet ven jen v nutných případech a musí omezit společenské kontakty. Fungovat budou pouze nezbytné služby, zavřeno musí mít restaurace a bary. Školy však zůstanou otevřené.

Britský premiér Boris Johnson vyhlašuje lockdown nad Anglií, 31. října 2020 Foto: Pool, Reuters
Další evropský lockdown: Na měsíc se uzavře celá Anglie

Na sobotní večerní tiskové konferenci to oznámil premiér Boris Johnson s tím, že opatření budou platit do 2. prosince. Británie během soboty jako třetí v Evropě překonala hranici milionu pozitivních testů na koronavirus od začátku pandemie.

Musíme přejít k činům nyní, protože není žádná alternativa.

Podle vládních expertů nyní v zemi exponenciálně roste počet nakažených i hospitalizovaných. V příštích týdnech by proto bez vládního zásahu hrozilo nebezpečí zahlcení zdravotního systému. Vědci rovněž varují, že v případě nečinnosti by počet zemřelých s covidem-19 mohl brzy přesáhnout hranici 80.000 osob, což považují za nejhorší možný scénář.

„Musíme přejít k činům nyní, protože není žádná alternativa," prohlásil Johnson při narychlo svolané a několikrát odkládané tiskové konferenci, jejíž obsah unikl do britských médií s několikahodinovým předstihem.

Ven jen v nutných případech

Lidé podle premiéra mají opouštět svoje domovy pouze v nutných případech, tedy pro cesty do práce, k doktorovi, či pro základní zboží a potraviny. Restaurace budou moci vydávat jídla jen s sebou nebo je doručovat do domácností. Všechny podniky, které nenabízejí služby či zboží považované za nezbytné, budou muset zavřít.

Vláda nebude uzavírat průmysl nebo přerušovat práci ve stavebnictví. K tomu znovu oživí mimořádnou podporu pro zaměstnance, kteří kvůli restrikcím přišli o práci, dostávat by měli od státu 80 procent své mzdy.

Jediná naděje pro klidné Vánoce

Johnson poznamenal, že současné restrikce jsou jedinou nadějí, že lidé stráví vánoční svátky ve společnosti svých blízkých. Opatření platí jen pro Anglii - Skotsko, Wales a Severní Irsko rozhodují o protiepidemických krocích samostatně.

Premiér čelil na jaře kritice, že přistoupil k restriktivním opatřením příliš pozdě. Na dnešní otázku, proč při druhé vlně nezavedl tvrdší restrikce dříve, odpověděl, že se vláda snaží neustále vyvažovat riziko pro lidské životy s riziky pro živobytí obyvatel.

Británie v současnosti eviduje dohromady 46.555 zemřelých s koronavirem od začátku pandemie. Johnson covidem-19 sám onemocněl, začátkem dubna kvůli němu strávil několik dní v nemocnici.)

Přes milion nakažených

Spojené království v sobotu po Španělsku a Francii překonalo hranici milionu infikovaných koronavirem od začátku pandemie. Za poslední den se tam nákaza prokázala u dalších 21.915 osob, počet mrtvých se zvýšil o 326.

Počty nově nakažených jsou v zemi v posledních týdnech podobně jako v jiných státech na strmém vzestupu i navzdory restriktivním opatřením, které vláda zavedla v některých nejhůře postižených oblastech. Pokud by se epidemická situace po konci uzávěry zlepšila, ustoupí vláda od plošných nařízení a vrátí se k dílčím restrikcím v ohniscích nákazy, řekl premiér.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků