Hlavní obsah
Michail Chodorkovskij Foto: Denis Sinyakov, Reuters

Chodorkovskij se dostane na svobodu dříve

Městský soud v Moskvě snížil ve čtvrtek trest bývalému ruskému ropnému magnátovi Michailu Chodorkovskému a jeho společníkovi Platonu Lebeděvovi z 13 na 11 let. Podle nového rozsudku by se tak oba odsouzení měli dostat na svobodu v roce 2014. Soud vyhověl žádosti prokurátora o snížení trestu zdůvodněnou změnami v ruském trestním zákoníku.

Michail Chodorkovskij Foto: Denis Sinyakov, Reuters
Chodorkovskij se dostane na svobodu dříve

Chodorkovskij i Lebeděv byli poprvé odsouzeni v roce 2003 za daňové úniky a privatizační podvody k osmi letům vězení. V roce 2010 byli v další kauze odsouzeni k 13 letům za praní peněz a zpronevěru ropy. Do výkonu trestu se jim započetl předchozí trest. Na svobodu se tak měl bývalý šéf kdysi mocné ropné společnosti Jukos a podnikatel Lebeděv dostat v roce 2016.

Prokurátor pořádal o snížení trestu z 13 na 11 let a tři měsíce. Zdůraznil, že v souladu se změnami v ruském právu a snížením horní hranice trestu za činy, jichž se odsouzení dopustili, je třeba rozsudky změnit.

Lebeděvovým advokátům se už dříve podařilo dosáhnout u soudu snížení trestu pro svého klienta na deset let, ale oblastní soud v Archangelsku rozhodnutí o zkrácení trestu dvakrát zrušil, naposledy minulý týden.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků