Hlavní obsah
Princezna Margaret se svým snoubencem Anthonym Armstrongem-Jonesem (lordem Snowdonem) Foto: Profimedia.cz

Českoslovenští komunisté chtěli infiltrovat britskou královskou rodinu

Českoslovenští komunisté se v sedmdesátých letech minulého století snažili infiltrovat britskou královskou rodinu. S odkazem na dokumenty Státní bezpečnosti o tom informoval britský deník The Sun.

Princezna Margaret se svým snoubencem Anthonym Armstrongem-Jonesem (lordem Snowdonem) Foto: Profimedia.cz
Českoslovenští komunisté chtěli infiltrovat britskou královskou rodinu

Špionem komunistů byl kapitán Bohumil Karkan s krycím jménem Krupský a jeho cílem se stal manžel princezny Margaret Anthony Armstrong-Jones (lord Snowdon). Krupský se s ním měl dvakrát setkat v sedmdesátých letech během období studené války.

Krupský podle The Sun vystupoval jako oficiální zástupce české ambasády a Armstrong-Jones, švagr současné královny Alžběty II., souhlasil se setkáním v Kensingtonském paláci, kde měl špionovi dokonce předat své telefonní číslo.

Diskutovat spolu měli o královské cestě prince Philipa a princezny Anny po Sovětském svazu v roce 1973, kde se členové královské rodiny zúčastnili závodů koní.

V dokumentech, na které se The Sun odkazuje, měl Krupský o setkání s lordem Snowdonem uvést, že proběhlo „v přátelské atmosféře, která vytvořila podmínky pro další sociální kontakt“. Armstrong-Jones se jakožto vášnivý fotograf dotazoval, zda by bylo možné v Československu uspořádat výstavu jeho práce.

Buckinghamský palác odmítl záležitost komentovat.

Armstrong-Jones se s princeznou Margaret (mladší sestra královny Alžběty II.) oženil v roce 1960. Manželství jim vydrželo 18 let, ačkoli poslední dva roky už spolu nežili. Armstrong-Jones zemřel v roce 2017 ve věku 86 let.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků