Hlavní obsah
Odcházející premiér Mirek Topolánek v čelo Evropy prý selhala a Jan Fischer dojem už nevylepší. Foto: Petr Hloušek, Právo

Česká republika v čele EU selhala, píše list Kurier

České předsednictví EU označil rakouský bulvární list Kurier za chaotické a plné nehod a trapností. Podle něj se od nové české vlády pod vedením statistika Jana Fischera nedá už nic očekávat také proto, že jde jen o přechodnou vládu před podzimními volbami.

Odcházející premiér Mirek Topolánek v čelo Evropy prý selhala a Jan Fischer dojem už nevylepší. Foto: Petr Hloušek, Právo
Česká republika v čele EU selhala, píše list Kurier

"Chaos, nehody a trapnosti - to je dosavadní bilance českého předsednictví EU," píše Kurier.  Jako české neúspěchy deník zmiňuje řešení konfliktu v Gaze a plynové krize na počátku roku a Topolánkovu řeč v europarlamentu, v níž přirovnal americká protikrizová opatření k "cestě do pekel". Postaral se tak o mezinárodní rozruch.

Podle Kurieru Topolánek na dotaz, co by v předsednictví dělal jinak, jmenoval jednání o Gaze. Konflikt na Blízký východ tehdy odjely řešit dvě delegace - evropská pod vedením tehdejšího českého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga a francouzská v čele s prezidentem Nicolasem Sarkozym. Podle Topolánka Francouzi dominovali, píše list.

List dodává, že v paměti zůstávají i slova, která v době plynové krize prý pronesl bývalý vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra (ODS). Označil ji za "normální obchodní hádku" mezi Ukrajinou a Ruskem.

Politickým vrcholem českého předsednictví se podle Kurieru stal summit EU a USA s návštěvou amerického prezidenta Baracka Obamy v Praze. Jako druhý bod list jmenuje schválení lisabonské smlouvy v českém Senátu, které se odehrálo minulý týden.

List uvádí, že záležitosti Unie nyní v Praze vede statistik. Od jeho nové vlády už ale není co očekávat, v říjnu budou totiž předčasné volby, dodává list. Českou republiku v čele sedmadvacítky v červenci vystřídá Švédsko.  

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků