Hlavní obsah
Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád během svého projevu o rasistické vládě Izraele. Během něj část delegátů odešla. Foto: Denis Balibouse , Reuters

Češi kvůli výrokům Ahmadínežáda opustili konferenci OSN o rasismu

Když íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád na pondělní konferenci OSN o rasismu označil Izrael za nejvíce rasistický režim, značná část účastníků setkání opustila sál i celou konferenci, a to včetně zástupců České republiky. Arabští delegáti tleskali.

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád během svého projevu o rasistické vládě Izraele. Během něj část delegátů odešla. Foto: Denis Balibouse , Reuters
Češi kvůli výrokům Ahmadínežáda opustili konferenci OSN o rasismu

"Podobně jako řada našich demokratických partnerů - ať již jsou z řad členů EU nebo nejsou - totiž nemůžeme připustit, abychom svou přítomností legitimizovali zcela neakceptovatelné protiizraelské útoky, tedy opakování událostí, které silně negativně poznamenaly předchozí konferenci v roce 2001," vysvětlilo české ministerstvo zahraničí, proč Česko konferenci opouští.  

Mahmúd Ahmadínežád je jedinou hlavou státu, která se účastní konference. Zástupci několika zemí kvůli jeho přítomnosti na setkání do Ženevy nepřijelo. Jsou mezi nimi USA, Izrael, Německo, Austrálie, Nový Zéland, Nizozemsko, Itálie a Polsko. Činitelé těchto států se obávali protižidovských výpadů. [celá zpráva]

Operace v Gaze byla podle Ahmádínežáda genocida

Vystoupení Mahmúda Ahmadínežáda potvrdilo jeho pověst kontroverzního politika, který popíral holocaust a několikrát uvedl, že Izrael by měl být vymazán z mapy.

Ahmadínežád začal svůj projev v umírněném duchu, hovořil o potřebě vytvořit "nový svět, naplněný láskou a bratrstvím" i o hrůzách rasismu a dopadu tragédie dvou světových válek, který přesáhl oblast Evropy. Dokonce mluvil o utrpení Židů. Pak však začal hovořit o tom, že Židé byli posíláni do Palestiny, a tam vytvořili nejrasističtější režim na světě. V tu chvíli se desítky delegátů zvedly a na protest odešly, někteří na něj křičeli "Rasista jsi ty", zatímco jiní tleskali.

Zbytek projevu se nesl v obvyklém tónu, plném útoků na sionisty, kteří jsou "nejhoršími rasisty". Izraelské představitele nazýval „rasistickou vládou okupované Palestiny“. Izraelskou operaci v Gaze z přelomu roku označil za genocidu. Kritizoval Spojené národy, že po druhé světové válce udělaly z jednoho národa (Palestinců) lidi bez domova. Sionismus je podle něj rasistický a zneužívá náboženství.

Kritika USA a OSN

Ahmadínežád však také útočil na USA a mezinárodní společenství, které akce Izraele neodsuzuje a umožňuje existenci "tohoto barbarského rasistického režimu". Podle něj kryje zločiny sionistů, a tak je podporuje. USA kritizoval také jako zemi, která stojí u kořenů současné ekonomické krize.

Do mezinárodního společenství se také pustil kvůli tomu, že se nepostavilo proti invazi do Iráku a Afghánistánu, a naznačil, že neměří všem stejným metrem.

Je možné, že jeho projev definitivně zmaří konferenci, protože Francie varovala, že odejde, stane-li se konference platformou pro útoky na Izrael. Okamžitě po vystoupení projev odsoudila.

I kdyby byl přijat celkem umírněný závěrečný dokument, vzhledem k tomu, kolik zemí se konference neúčastnilo, je pravděpodobné, že bude mít minimální váhu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků