Hlavní obsah
 

Centrum Kyjeva se proměnilo v bojiště, osmnáct mrtvých

V ukrajinském hlavním městě Kyjevě se v úterý znovu rozhořely tvrdé střety policie s protivládními aktivisty. Podle agentury Reuters zemřelo nejméně 18 lidí, včetně sedmi policistů. Zraněných jsou stovky. Policie dala protestujícím ultimátum, které uplynulo, aniž by aktivisté ustoupili. V bojiště se centrum ukrajinské metropole proměnilo poté, co policie večer zasáhla proti hlavnímu táboru opozice na náměstí Nezávislosti.

 
Centrum Kyjeva se proměnilo v bojiště, osmnáct mrtvých

V centru Kyjeva zněla střelba a výbuchy, uvedla agentura Reuters. Úterek se stal nejkrvavějším dnem od začátku protestů před třemi měsíci.

Na náměstí Nezávislosti hoří stany demonstrantů a zapálené pneumatiky. Těmi chtěli protestující zabránit policistům v postupu směrem k táboru. Rozebírali rovněž provizorní stavby, které si na náměstí postavili, aby mohli použít na podpal jejich dřevěné konstrukce.

Policie v úterý večer zahájila zásah proti demonstrantům na náměstí Nezávislosti. Ti se bránili ohnivými barikádami a kameny.

Foto: David Mdzinarishvili, Reuters

Pořádkové síly používají vodní děla, gumové projektily, slzný plyn a ohlušující granáty. V ulicích jsou také obrněné transportéry.

Ozbrojení protivládní demonstranti při úterních násilných střetech v Kyjevě.

Foto: Vasily Fedosenko, Reuters

Opoziční vůdce Vitalij Kličko vyzval protestující, aby náměstí bránili. „Nikam odsud nepůjdeme,” hřímal Kličko z pódia, pod kterým se podle některých informací shromáždilo až 20 000 lidí a další desítky jich tam mířily. „Toto je náš ostrov svobody a my ho ubráníme," dodal opoziční vůdce.

Zranění lidé míjejí policistu.

Foto: Vlad Sodel, Reuters

Demonstranti útočili na policejní kordony vytrhanou dlažbou a lahvemi se zápalnou směsí, v ulicích znovu vyrostly barikády.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Demonstranti zaútočili na těžkooděnce, po střetech zůstaly v Kyjevě desítky zraněných

Video: Reuters

Lékaři za úterek evidují přes 400 zraněných, jsou mezi nimi demonstranti i policisté.

Opoziční předáci si na noc dohodli krizovou schůzku s prezidentem Viktorem Janukovyčem. Vitalij Kličko s ním začal jednat před půl jedenáctou večer.

Útok na štáb vládní strany

Demonstranti se v průběhu dne pokusili proniknout do sídla ukrajinského parlamentu a vyplenili hlavní štáb vládní Strany regionů. Ukrajinské bezpečnostní složky pak daly opozici čas do 17:00 SEČ k uklidnění situace. Po uplynutí ultimáta začala proti demonstrantům zasahovat.

Dvě z obětí v Kyjevě

Foto: Konstantin Grishin, Reuters

Opozice vyzvala své příznivce, aby ji přišli do centra podpořit. Doprava ale vázne, protože byly uzavřeny všechny stanice metra. Vláda navíc oznámila, že od půlnoci bude regulovat i příjezd aut do Kyjeva.

Policisté odnášejí zraněného kolegu.

Foto: Konstantin Grishin, Reuters

Opoziční předák Arsenij Jaceňuk už dříve na hlavním kyjevském náměstí vyzval příznivce, aby setrvali, protože se zásahové jednotky zřejmě pokusí proniknout do jejich tábora v noci.

Ke zdrženlivosti a zastavení násilí vyzvalo ústy svého ministra zahraničí Franka-Waltera Steinmeiera Německo. Stejnou výzvu adresovala polská diplomacie prostřednictvím ukrajinského velvyslance ve Varšavě a následně na prezidenta Janukovyče apeloval i český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

BEZ KOMENTÁŘE: Demonstranti zaútočili na těžkooděnce, po střetech zůstaly v Kyjevě desítky zraněných

Video: Reuters

V ulicích bylo rušno od dopoledních hodin. Policie nasadila ohlušující granáty a gumové projektily. Povolána byla také zásahová jednotka Berkut i obrněné transportéry.

Protivládní aktivista hází zápalnou láhev do řad policistů.

Foto: Gleb Garanich, Reuters

Střet demonstrantů s policií v Kyjevě

Foto: Konstantin Chernichkin, Reuters

Podle médií byly zraněny i ženy, které zasáhly gumové projektily. Mezi zraněnými je podle listu Fokus i fotoreportér agentury Reuters, jemuž přímo na prsou explodoval ohlušující policejní granát.

K tvrdému střetu došlo u budovy parlamentu, kde se policisté pokusili zastavit protestní průvod tří tisíc lidí vedených předákem nacionalistické banderovské strany Svoboda Olehem Ťahnybokem. Dav se zastavil asi deset metrů před kordonem policistů. Občas z něj vybíhaly skupinky mladých lidí a házely na policisty kameny, lahve a Molotovovy koktejly. Někteří na policisty také odpalovali petardy, napsala Ukrajinska pravda.

Protestující zapalují i pneumatiky.

Foto: ČTK/AP

Protestující prorazili policejní korodnem s pomocí nákladního vozu.

Foto: Vlad Sode, Reuters

Ukrajinští demonstranti u parlamentu házejí předměty na policisty.

Foto: Gleb Garanich, Reuters

Demonstranti také zapálili pneumatiky a zmocnili se několika policejních vozů. Některé zapálili. Vnikli i do domu, z jehož střechy házeli policisté ohlušující granáty.

Nakonec kordon prorazili pomocí nákladního automobilu.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Ulice Kyjeva připomínají válečnou vřavu

Video: Reuters

Situace je značně chaotická, v centru docházelo v průběhu dne ke střetům na více místech. V Mariinském parku, kde se od rána konal mítink stoupenců vládní Strany regionů, došlo také k násilnostem.

Jedna skupina demonstrantů se pokusila vyrazit dveře u vchodu do budovy vládní Strany regionů. Na objekt zaútočili lahvemi se zápalnou směsí, petardami a kamením. Pronikli dovnitř, ale policie útočníky z poničených kanceláří hlavní vládní strany vytlačila.

Demonstranti vybíhají z davu odpůrců vlády a házejí kameny na policisty.

Foto: Gleb Garanich, Reuters

Střety přišly krátce poté, co demonstranti vyklidili okupované budovy a prokuratura zastavila jejich stíhání. [celá zpráva]

Zablokovaný parlament, opozice obsadila řečniště

Ukrajinský parlament má jednat o změně ústavy, která by měla omezit moc prezidenta, jak tomu bylo do roku 2004. Vládní většina ale se změnou nesouhlasí a dosud ji blokovala. Má převahu 50 hlasů. Opoziční vůdci varovali, že zablokování změny ústavy může přilít oleje do ohně protestů.

Policie vypálila do davu demonstrantů ohlušující granát.

Foto: Gleb Garanich, Reuters

Opoziční poslanci v úterý obsadili předsednické lavice a blokovali jednání. Asi čtyřicet zastupitelů opozičních stran UDAR, Vlast a Svoboda tak protestovalo proti neochotě vládní většiny zařadit do jednacího programu debatu o ústavní reformě.

Poslanci Strany regionů spolu s komunistickými zastupiteli kvůli blokádě předsednických míst Sněmovnu opustili. Opozice z tohoto kroku usoudila, že vládní tábor ztratil zájem na kompromisu a do reformy ústavy se zapojit nehodlá. "Dnes se zjevně o ničem hlasovat nebude," řekl novinářům opoziční poslanec Oles Donij.

Šéf parlamentu Volodymyr Rybak se pod tlakem bouřlivých událostí zhroutil.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Demonstranti zaútočili na sídlo Janukovičovy strany v Kyjevě

Video: Reuters

Související témata

Protesty na Ukrajině trvají dva měsíce.

Foto: ČTK/AP

Ukrajinci v Kyjevě v lednu připomínali Stepana Banderu

Foto: Profimedia.cz

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč

Foto: Mykhailo Markiv/Presidential Press Service/Handout, Reuters

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků