Hlavní obsah
Maďarská policie zasahuje na nádraží v Györu Foto: MTI

Bývalý velitel z Maďarské gardy zadržen, chtěl pašovat migranty

Maďarská policie zadržela tento týden bývalého velitele polovojenské Maďarské gardy Róberta Kisse. Je podezřelý z pokusu o pašování nelegálních migrantů přes území Maďarska. Kiss je přitom členem extrémně pravicové a šovinistické strany Jobbik, tvrdě kritizující migranty.

Maďarská policie zasahuje na nádraží v Györu Foto: MTI
Bývalý velitel z Maďarské gardy zadržen, chtěl pašovat migranty

Deník Napi Gazdaság uvedl, že Kiss a jeho společník byli zadrženi v úterý u obce Röszke nedaleko srbsko-maďarské hranice. Muži měli domlouvat převoz pěti syrských migrantů z hranic do Budapešti, za to by inkasovali tisíc eur (27 tisíc korun).

Přísaha 520 nových členů gardy se uskutečnila na soukromém pozemku.

Foto: Ivan Vilček (Bratislava), Právo

Kiss patřil mezi zakládající členy Maďarské gardy, kterou soud v roce 2009 zakázal, a byl také členem strany Jobbik. Šéf této strany Gábor Vona přitom patří mezi nejtvrdší kritiky nelegální migrace na území Maďarska.

Předseda Jobbiku Gábor Vona

Foto: Bernadett Szabo, Reuters

Vládní strana FIDESZ se kvůli případu pustila do Jobbiku. „Žádáme vysvětlení, odkdy obchodují členové strany Jobbik s migranty. Vysvětluje to také negativní postoj strany Jobbik k budování bariéry na srbsko-maďarské hranici. Vždyť strana Jobbik má z nelegálních migrantů výhody. Zajímalo by nás, kolik z inkasované částky směřovalo přímo do stranické pokladny strany Jobbik,“ píše se v prohlášení FIDESZ.

Maďarský premiér Viktor Orban

Foto: Francois Lenoir, Reuters

Maďarsko se snaží čelit migrační vlně stavbou plotu na hranicích se Srbskem. Právě odtud totiž do Maďarska dorazilo od počátku letošního roku už 90 tisíc migrantů. Premiér Viktor Orbán (FIDESZ) tvrdí, že bariéra bude hotová do konce srpna, ačkoliv původní termín dokončení hovořil o listopadu.

Konflikt s běženci

V noci ze čtvrtka na pátek se skupina běženců dostala do konfliktu s maďarskou policií na železničním nádraží ve městě Győr. Policisté kontrolovali cestující ve vlaku směřujícím do Mnichova.

Běženci, kteří neměli v pořádku doklady, museli vystoupit. Vzápětí se však pokusili násilím dostat zpět do vlaku. Policie zadržela 145 nelegálních migrantů. Vlak měl několik hodin zpoždění.

Ve čtvrtek zadrželi na území Maďarska 1534 uprchlíků.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků