Hlavní obsah
Plné Václavské náměstí protestovalo proti Andreji Babišovi a Marii Benešové Foto: Milan Malíček, Právo

Byl to největší protest od roku 1989, píší o plném Václaváku zahraniční média

Západní média věnují velkou pozornost úternímu protestu proti premiérovi Andreji Babišovi na Václavském náměstí. List The Guardian i agentura Bloomberg shodně zmiňují, že šlo o největší demonstraci od doby pádu komunismu v roce 1989.

Plné Václavské náměstí protestovalo proti Andreji Babišovi a Marii Benešové Foto: Milan Malíček, Právo
Byl to největší protest od roku 1989, píší o plném Václaváku zahraniční média

The Guardian uvádí, že na náměstí bylo 120 tisíc lidí, což je číslo, které oznámili pořadatelé. Stejné citují i agentury i Bloomberg a Reuters s odvoláním na pořadatele Mikuláše Mináře.

Neuvádějí, že stejný počet účastníků zmiňovali už odboráři při protestu v květnu 2012, kdy policie odhadla počet demonstrantů na 60 000. Desetitisíce lidí se sešly v roce 1999 na manifestaci organizátorů výzvy Děkujeme odejděte a o dva roky dříve na odborářském protestu na Staroměstském náměstí.

Václavské náměstí v Praze. Červeně je vyznačena oblast, kterou zabral dav protestujících

Foto: Mapy.cz

Demonstranti z celé republiky

The Guardian také zmiňuje, že země je rozdělená na liberálnější a kosmopolitnější Prahu a její okolí, kde byl vždy silný odpor proti Babišovi, a na zbytek země. Agentura Reuters v této souvislosti připomněla drtivá vítězství strany ANO v posledních volbách do parlamentu a připomíná, že stále dominuje předvolebním průzkumům.

Záznam: Demonstrace s názvem MÁME TOHO DOST! na Václavském náměstí

Video: Novinky.cz/ ČTK

The Guardian připomíná i účast mimopražských demonstrantů včetně těch ze vzdálenějších míst republiky. „Je jako mafiánský boss a je to nejhorší politik v České republice. Připomíná nám komunismus,“ řekla listu Helena Kmochová z Kutné Hory.

Demonstrace proti Andreji Babišovi a Marii Benešové na pražském Václavském náměstí 4. června 2019.

Foto: Novinky

List zmiňuje, že Babiš je druhým nejbohatším Čechem a že z předběžné zprávy auditorů Evropské komise uniklo, že je ve střetu zájmů kvůli přetrvávajícím vazbám na podnik Agrofert, který premiér dal do svěřenského fondu.

Bloomberg i agentura Reuters citují z vystoupení Mináře, který tvrdí, že v ČR je ohrožena vláda práva podobně jako v Maďarsku a Polsku. Připomíná i jeho slova, že „nemůžeme předstírat, že je normální, když je premiér ve takovém střetu zájmů“. „Žádáme rezignaci Andreje Babiše,“ dodal z řečniště Minář.

Západní média ale také citují Babiše, který veškerá obvinění odmítl.

Demonstrace proti Andreji Babišovi a Marii Benešové na pražském Václavském náměstí 4. června 2019.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Výběr největších demonstrací a protestů v Česku po roce 1989 (řazeno podle počtu účastníků; odhady se někdy liší podle toho, zda je uvádí organizátoři nebo policie
až 150 000 účastníků (podle policie asi 90 000)
21. dubna 2012 - Demonstrace na Václavském náměstí v Praze, kterou pořádala Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) a dvě desítky organizací a iniciativ, měla za cíl zastavení reforem vlády Petra Nečase (ODS). Účastníci požadovali i demisi kabinetu a předčasné volby.
až 120 000 účastníků (podle policie 60 000)
8. listopadu 1997 - Proti hospodářské a sociální politice vlády premiéra Václava Klause (ODS) protestovali odboráři na Staroměstském náměstí v Praze.
90 000 účastníků
25. března 1995 - Demonstrace uspořádaná odboráři na Staroměstském náměstí v Praze požadovala změnu nových sociálních zákonů, prosazených Klausovou vládou, mimo jiné odklad zvýšení věkové hranice pro nárok na starobní důchod.
50 000 účastníků
3. prosince 1999 - Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace na podporu výzvy "Děkujeme, odejděte!", která požadovala mimo jiné konec tzv. opoziční smlouvy, demisi vlády Miloše Zemana a vypsání předčasných voleb. Podle policie přišlo 35 000 až 50 000 lidí, odhad organizátorů byl o 30 000 vyšší.
21. května 2019 - Protest na Václavském náměstí, původně svolaný kvůli požadavku na demisi ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO) a za nezávislost justice, se proměnil v protivládní demonstraci soustředěnou na kritiku premiéra Andreje Babiše (ANO).
až 45 000 účastníků (podle policie 40 000)
21. září 2010 - Proti snižování platů ve státní a veřejné správě a rozpočtovým škrtům vlády demonstrovali odboráři v Praze na Palachově náměstí (policisté, vojáci, hasiči, celníci, zástupci vězeňské služby, daňové správy či justiční pracovníci, zástupci školských odborů, zdravotníci a úředníci).
40 000 účastníků
22. března 1994 - Odboráři z ČMKOS protestovali na Staroměstském náměstí v Praze proti způsobu projednávání novely zákoníku práce, návrhu zákona o státní službě a o základním důchodovém pojištění ve Sněmovně.
21. května 2011 - Na pražském Václavském náměstí protestovali odboráři proti vládním návrhům daňové, sociální, zdravotní a penzijní reformy. Kromě zaměstnanců z prakticky všech sfér a mnoha míst Česka přišli protestovat i postižení.
35 000 účastníků (podle policie 30 000)
23. června 2007 - Pod heslem "Zastavme škrtformu" se v Praze na Václavském náměstí do demonstrace proti vládní reformě veřejných financí zapojili odboráři z celé ČR.
30 000 účastníků (podle policie zhruba 23 000)
16. května 2009 - Demonstrace ČMKOS proti dopadům krize na zaměstnance se na Hradčanském náměstí v Praze zúčastnili i odboráři z 11 evropských zemí. K akci se připojili i členové školských odborů, kteří týž den před budovou ministerstva školství protestovali proti nízkým platům učitelů i nepedagogických pracovníků.
25 000 účastníků
26. listopadu 2005 - Odboráři v Praze podpořili vládní návrh zákoníku práce a dožadovali se sociálních jistot pro zaměstnance. Akci připravily ČMKOS a Asociace samostatných odborů (ASO).
17. listopadu 2012 - Protivládní demonstrace na Václavském náměstí, kterou organizovaly odbory spolu s několika občanskými iniciativami. Policie odhadla účast na zhruba 10 000 lidí.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků