Hlavní obsah
 

Proti Babišovi. Lidé zaplnili Václavské náměstí, příště přijdou na Letnou

Lidé v úterý opět zaplnili pražské Václavské náměstí. Požadují záruky nezávislosti justice a chtějí odchod ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO) a premiéra Andreje Babiše (ANO). Demonstraci opět organizuje iniciativa Milion chvilek. Její předseda Mikuláš Minář odhadl počet demonstrujících na 120 000.

 
Proti Babišovi. Lidé zaplnili Václavské náměstí, příště přijdou na Letnou

Úterní demonstrace se koná týden po protestech, které proběhly v desítkách měst po celé České republice.

Nynější protest se koná pod heslem „Máme toho dost! Demisi!”. Organizátoři vedle již zmíněných požadavků usilují i o to, aby Babišova bývalá společnost Agrofert vrátila veškeré neoprávněně získané dotace, aby došlo k zastavení dalších dotací, podpor a úlev pro Agrofert, a aby se Babiš zbavil veškerých médií.

Demonstrace proti Andreji Babišovi a Marii Benešové na pražském Václavském náměstí 4. června 2019.

Foto: Novinky

Lidé drží v rukou transparenty jako například „Všetci kradnú, iba ja čerpám”, „Bureši, Zlín si nekoupíš!”, „Díru v kase toustem nezalepíš”, „StB nevolím, sorry jako” či „Nejsme tvoje koblihy”.

Demonstraci po 18:30 zahájil Benjamin Roll, místopředseda sdružení Milion chvilek. „Každý týden nám dává Andrej Babiš další důvody protestovat. Máme toho dost!” uvedl.

Demonstrace na Václavském náměstí v Praze 4. června 2019

Foto: Milan Malíček, Právo

Po něm vystoupil předseda spolku Milion chvilek Mikuláš Minář: „Vypadá to, že je nás tu dvakrát víc, než minule. Tedy nějakých 120 tisíc.” Připomněl, že spolek vyzýval premiéra k televizní debatě, ten to však odmítl. „Je to srab!” skandoval dav.

Demonstrace proti Andreji Babišovi a Marii Benešové na pražském Václavském náměstí 4. června 2019.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Podle Mináře se kvůli rostoucímu zájmu o protesty uskuteční další demonstrace 23. června 2019 v 16:30 na pražské Letné. Ještě předtím v úterý 11. června mají podle Mináře proběhnout protesty v regionech.

Václavské náměstí v Praze. Červeně je vyznačena oblast, kterou zabral dav protestujících

Foto: Mapy.cz

Lidé skandovali hesla jako „Estébák“, „Demisi“ či „Nejsme slepí”. Na pódiu vystoupili například herečky Iva Pazderková, Jitka Čvančarová, režisérka Helena Třeštíková, herec a režisér Jiří Mádl, šéf české pobočky protikorupční organizace Transparency International David Ondračka či marketingový odborník Martin Jaroš.

Demonstrace proti Andreji Babišovi a Marii Benešové na pražském Václavském náměstí 4. června 2019.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Ve Zlíně sledují demonstraci na Václavském náměstí lidé v Městském divadle, kde se koná festival Zlínské jaro, který je věnovaný demokracii a občanské společnosti.

Přenos z protestů sledovali i na zlínském festivalu demokracie a občanské společnosti Zlínské jaro

Video: Aleš Fuksa, Právo

„Ministerstvo spravedlnosti nemůže jít takovému člověku, jako je Andrej Babiš, na ruku. Pan premiér je v obrovském střetu zájmů. Je to člověk, který dělá byznys, vlastní média a do toho je trestně stíhaný,” uvedl na pondělní tiskové konferenci Minář s tím, že by měl premiér odstoupit do doby, než se očistí před soudem.

Výběr největších demonstrací a protestů v Česku po roce 1989 (řazeno podle počtu účastníků; odhady se někdy liší podle toho, zda je uvádí organizátoři nebo policie
až 150 000 účastníků (podle policie asi 90 000)
21. dubna 2012 - Demonstrace na Václavském náměstí v Praze, kterou pořádala Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) a dvě desítky organizací a iniciativ, měla za cíl zastavení reforem vlády Petra Nečase (ODS). Účastníci požadovali i demisi kabinetu a předčasné volby.
až 120 000 účastníků (podle policie 60 000)
8. listopadu 1997 - Proti hospodářské a sociální politice vlády premiéra Václava Klause (ODS) protestovali odboráři na Staroměstském náměstí v Praze.
90 000 účastníků
25. března 1995 - Demonstrace uspořádaná odboráři na Staroměstském náměstí v Praze požadovala změnu nových sociálních zákonů, prosazených Klausovou vládou, mimo jiné odklad zvýšení věkové hranice pro nárok na starobní důchod.
50 000 účastníků
3. prosince 1999 - Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace na podporu výzvy "Děkujeme, odejděte!", která požadovala mimo jiné konec tzv. opoziční smlouvy, demisi vlády Miloše Zemana a vypsání předčasných voleb. Podle policie přišlo 35 000 až 50 000 lidí, odhad organizátorů byl o 30 000 vyšší.
21. května 2019 - Protest na Václavském náměstí, původně svolaný kvůli požadavku na demisi ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO) a za nezávislost justice, se proměnil v protivládní demonstraci soustředěnou na kritiku premiéra Andreje Babiše (ANO).
až 45 000 účastníků (podle policie 40 000)
21. září 2010 - Proti snižování platů ve státní a veřejné správě a rozpočtovým škrtům vlády demonstrovali odboráři v Praze na Palachově náměstí (policisté, vojáci, hasiči, celníci, zástupci vězeňské služby, daňové správy či justiční pracovníci, zástupci školských odborů, zdravotníci a úředníci).
40 000 účastníků
22. března 1994 - Odboráři z ČMKOS protestovali na Staroměstském náměstí v Praze proti způsobu projednávání novely zákoníku práce, návrhu zákona o státní službě a o základním důchodovém pojištění ve Sněmovně.
21. května 2011 - Na pražském Václavském náměstí protestovali odboráři proti vládním návrhům daňové, sociální, zdravotní a penzijní reformy. Kromě zaměstnanců z prakticky všech sfér a mnoha míst Česka přišli protestovat i postižení.
35 000 účastníků (podle policie 30 000)
23. června 2007 - Pod heslem "Zastavme škrtformu" se v Praze na Václavském náměstí do demonstrace proti vládní reformě veřejných financí zapojili odboráři z celé ČR.
30 000 účastníků (podle policie zhruba 23 000)
16. května 2009 - Demonstrace ČMKOS proti dopadům krize na zaměstnance se na Hradčanském náměstí v Praze zúčastnili i odboráři z 11 evropských zemí. K akci se připojili i členové školských odborů, kteří týž den před budovou ministerstva školství protestovali proti nízkým platům učitelů i nepedagogických pracovníků.
25 000 účastníků
26. listopadu 2005 - Odboráři v Praze podpořili vládní návrh zákoníku práce a dožadovali se sociálních jistot pro zaměstnance. Akci připravily ČMKOS a Asociace samostatných odborů (ASO).
17. listopadu 2012 - Protivládní demonstrace na Václavském náměstí, kterou organizovaly odbory spolu s několika občanskými iniciativami. Policie odhadla účast na zhruba 10 000 lidí.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků