Hlavní obsah
Vlajky před sídlem Evropské komise. Ilustrační foto Foto: Yves Herman, Reuters

Brusel zahájil s Polskem řízení kvůli možnosti trestat soudce za kritiku justiční reformy

Evropská komise ve středu zahájila nové řízení s Polskem kvůli zákonu umožňujícímu trestat soudce stavějící se proti kontroverzní justiční reformě. Oznámila to místopředsedkyně komise Věra Jourová. Zákon podle ní omezuje nezávislost polských soudců a je v rozporu s právem Evropské unie. Brusel dal polské vládě dva měsíce na reakci.

Vlajky před sídlem Evropské komise. Ilustrační foto Foto: Yves Herman, Reuters
Brusel zahájil s Polskem řízení kvůli možnosti trestat soudce za kritiku justiční reformy

Pokud Varšava námitkám nevyhoví, může Evropská komise podat stejně jako v předchozích případech žalobu k Soudnímu dvoru EU. Komise dlouhodobě vede s Polskem řízení kvůli dalším částem soudní reformy.

Polská vláda tvrdí, že organizace justice je výhradně věcí členských států, po verdiktech unijního soudu však několik částí kritizovaných zákonů pozměnila.

Národně konzervativní vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) prosadila přes výzvy EK v prosinci díky své většině v parlamentu zákon, který má podle kritiků umlčet a potrestat soudce zpochybňující soudcovskou radu. Tento orgán, na jehož obsazení má PiS přímý vliv, má pravomoc navrhovat prezidentovi nové soudce. Podle vlády je zákon, který vstoupil v platnost v lednu, důležitý pro zachování řádu v justičním systému, kde podle poslanců PiS narůstá anarchie.

„Existuje jasné riziko, že úpravy týkající se disciplinárního režimu soudců zavedeného novým zákonem mohou být využity pro politickou kontrolu obsahu soudních rozhodnutí,” prohlásila Jourová.

Zákon, proti němuž v ulicích protestovaly tisíce Poláků, je další součástí reformy kritizované polskou opozicí jako snaha vlády získat kontrolu nad soudy. Soud EU v rámci sporu Bruselu a Varšavy již začátkem dubna nařídil Polsku pozastavit platnost zákona o disciplinární komoře nejvyššího soudu. Již loni zase soudci v Lucemburku dospěli k závěru, že jiný zákon snižující důchodový věk soudců je v rozporu s unijním právem. Stejně zhodnotili i normu, jež umožňuje polské vládě zasahovat do složení nejvyššího soudu.

PiS, která loni vyhrála druhé volby v řadě a má opět jednobarevnou většinu v dolní parlamentní komoře, reformu vysvětluje jako snahu zefektivnit práci justice a zbavit se soudců spojovaných ještě s komunistickým režimem před rokem 1989.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků