Hlavní obsah

Británie v úterý vyslala stíhačky proti dvěma ruským strategickým bombardérům, které se přibližovaly k britskému vzdušnému prostoru, ale nenarušily jej. Londýn se obává Ruska kvůli nedávnému vyostření vztahů, které následovalo po vraždě bývalého ruského agenta Alexeje Litviněnka.

Brity vystrašil let dvou ruských bombardérů

Ruská strana v případě letu bombardérů s dlouhým doletem Tu-95, na Západě označovaných Bear , popřela agresivní záměry: let strojů byl prý naplánován řadu měsíců dopředu a jeho cílem nikdy nebylo narušit britský vzdušný prostor. Letité stroje byly používány jako nosiče raket a k elektronickému průzkumu.

Britská média však dala toto cvičení do souvislosti s vyhoštěním ruských diplomatů, jímž Londýn reagoval na neochotu Ruska vydat Andreje Lugového, hlavního podezřelého v kauze Litviněnkovy vraždy. "Zatímco Kreml váhá s odpovědí na britské vyhoštění čtyř diplomatů, armáda přistoupila k válečnému vyhrožování v duchu minulých dob," tvrdil list The Times.

Ruský velvyslanec v Británii Jurij Fedotov ve středu řekl, že Moskva odpoví na vyhoštění diplomatů brzy. "Nemyslím, že bychom měli dlouho čekat. Odpověď bude odpovídající a nezasáhne obyčejné Brity, jako studenty, podnikatele a novináře." [celá zpráva]

Na Berezovského plánovali atentát

Britská policie ve středu oznámila, že v červnu zatkla muže, jehož podezřívá z přípravy vraždy ruského podnikatele a kritika Kremlu žijícího v britském exilu Borise Berezovského. Učinila tak krátce poté, co sám Berezovskij týž den na tiskové konferenci sdělil, že ho o tom informoval Scotland Yard.

Podezřelý, jenž byl zatčen 21. června v Londýně, byl poté podle policie předán imigračním úřadům. Jeho národnost neuvedla, sdělila jen, že muž nebyl z ničeho obviněn a byl poslán do Ruska.

Berezovskij řekl, že Scotland Yard ho před vraždou varoval, a on proto 16. června na týden opustil Británii. V zahraničí zůstal, než mu policisté sdělili, že komplot překazili. Nyní žije pod přísnou ochranou v hrabství Surrey. Rusko žádá o jeho vydání, což Británie odmítá.

Berezovskij také řekl, že je ochoten hájit se proti Moskvě před soudem ve třetí zemi, pokud Lugovoj udělá totéž. Rusko nechce Lugového vydat a odvolává se na svoji ústavu, která prý tento krok neumožňuje. Žádá však vydání Berezovského, jejž viní ze zpronevěry 214 miliónů rublů (176 miliónů korun) v letecké společnosti Aeroflot a z podněcování ke státnímu převratu.  [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků