Hlavní obsah
Lídr strany UKIP Nigele Farage Foto: Francois Lenoir, Reuters

Britští odpůrci EU získali druhé křeslo v parlamentu

Protievropská Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP) získala v doplňovacích volbách druhého poslance v britském parlamentu, a to opět zásluhou přeběhlíka od konzervativců. Výsledek je považován za alarmují pro torye premiéra Davida Camerona před květnovými parlamentními volbami.

Lídr strany UKIP Nigele Farage Foto: Francois Lenoir, Reuters
Britští odpůrci EU získali druhé křeslo v parlamentu

Doplňující volby se konaly v obvodě Rochester a Strood jihovýchodně od Londýna poté, co Mark Reckless v září opustil konzervativce a přestoupil UKIP. V hlasování Reckless porazil kandidátku z Cameronovy strany rozdílem téměř 3000 hlasů, oznámila v pátek britská média.

Z Konzervativní strany přešlo k UKIP v posledních měsících již několik poslanců a dalších osobností. Vůbec první místo v britském parlamentu obsadila UKIP, která požaduje rychlý odchod země z Evropské unie a výrazné omezení počtu přistěhovalců, v říjnových doplňovacích volbách v anglickém obvodě Clacton. [celá zpráva]

„Když vyhraji, výrazně se změní nahlížení lidí na UKIP. Lidé si uvědomí, že jsme věrohodní a stranou, která může příští rok vyhrát mnoho míst v parlamentu,” řekl třiačtyřicetiletý Reckless ještě před volbami. Svůj zářijový přechod k UKIP vysvětlil tím, že přestal věřit Cameronovu slibu, že v případě svého znovuzvolení prosadí v EU skutečné reformy.

Agentura Reuters předpověděla, že Recklessovo vítězství prohloubí mezi evropskými partnery obavy z možného odchodu Británie z EU a bude také vážnou ranou pro Camerona, který nařídil své straně zmobilizovat k udržení Rochesteru veškeré síly a osobně tento volební obvod v minulých týdnech pětkrát navštívil.

Vedení nacionalistické strany UKIP¨v čele s Nigelem Faragem , která vznikla v roce 1993 a letos na jaře vyhrála volby do Evropského parlamentu v Británii [celá zpráva], nyní věří v úspěch i v nadcházejících parlamentních volbách. Zatím se jí daří získávat stále více voličů, kteří dosud hlasovali pro konzervativce a labouristy, ale cítí se těmito hlavními tradičními stranami zklamáni.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků