Hlavní obsah
Archivní foto Moazzama Begge Foto: Luke Macgregor, Reuters

Britský vězeň z Guantánama je podezřelý z podpory terorismu v Sýrii

Moazzam Begg, který byl tři roky zadržován v táboře Guantánamo pro podezření z terorismu, byl v úterý ráno zadržen spolu s dalšími dvěma muži a ženou ve Velké Británii v Birminghamu. Je podezřelý z organizování teroru v Sýrii. Policie ale zdůraznila, že jeho jméno jej nečiní předem vinným.

Archivní foto Moazzama Begge Foto: Luke Macgregor, Reuters
Britský vězeň z Guantánama je podezřelý z podpory terorismu v Sýrii

„Můžeme potvrdit, že Moazzam Begg byl ráno zadržen. Potvrzujeme jeho jméno kvůli očekávanému vysokému zájmu veřejnosti,“ uvedla podle BBC mluvčí policie ve West Midlands.

Pětačtyřicetiletý Begg byl zatčen v birminghamské Hall Green. Je podezřelý, že byl ve výcvikovém táboře teroristů a že organizoval teroristické akce v zámoří. Kvůli druhému trestnému činu byli zadrženi 36letý muž ze Shirley a 44letá žena a její dvacetiletý syn ze Sparkhillu.

Begg, který se narodil v Birminghamu, odjel v roce 2001 do Pákistánu. Po zahájení války se v roce 2002 přestěhoval do Pákistánu, kde byl ještě téhož roku zatčen. Nikdy ale nebyl z ničeho obviněn.

Begg po propuštění řídí kampaň Cage, která pomáhá rodinám zadržených. Dvakrát navštívil Sýrii, což nijak netajil. Údajně šlo o cestu, která měla vyšetřovat mučení.

Evropská komise odhaduje, že na syrském bojišti působí nejméně 700 občanů Evropské unie, asi sto až dvě stě je jich z Velké Británie.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků